Türkiye'nin şişmanlık haritası çıkarıldı

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Türkiye'nin şişmanlık haritası çıkarıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'nin şişmanlık haritası çıkarıldı


  En geniş kalçalılar Giresun'da, en kalın belliler Antalya'da..

  [​IMG]
  Ekmeği zeytinyağına batırıp yiyen Çanakkaleliler şişmanlıyor. Ünlü Akdeniz diyeti ise buranın halkında işe yaramıyor, çünkü en obez bölge Akdeniz..

  Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Obezite ve Lipit Hipertansiyon Grubu tarafından yapılan araştırma tam 3 yılda tamamlandı. Araştırmaya 20 yaş üzeri, Türkiye'nin 7 bölgesi, 24 ilinden toplam 10 binin üzerinde kişi katıldı. Araştırmanın başkanlığını Prof. Dr. Fahri Bayram yürüttü.

  KADINLAR ŞİŞMAN
  Türkiye'de görülen obezite oranı kadınlarda erkeklerin iki katı. 100 kadından 40'ı obezken, erkeklerde 100 kişiden sadece 20'si obez. Bunun sebebi ise kadınların doğumdan ve menopozdan sonra kilo alması ve vücutlarında yağlanmanın artması olarak gösteriliyor. İllere göre obezite oranı en yüksek şehir Çanakkale... Bunun sebebini Çanakkalelilerin yeme alışkanlıkları oluşturuyor. Ekmeği zeytinyağına batırıp yiyenler, zeytinyağının faydalı olduğunu ve sınırsız tüketilebileceğini sanıyorlar. Oysa uzmanlar, zeytinyağının iyi kolesterolü yükseltme ve kötü kolesterolü düşürmede etkili olduğunu belirtiyor. En zayıf kişiler ise Van'da bulunuyor. Bunun nedeni de kişi başına düşen gelirin az olması ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları olarak açıklanıyor. Bel çevresi oranına bakıldığında, Antalyalılar en geniş bel çevresine sahip kişiler olarak dikkat çekiyor. Araştırmaya göre, bel çevresi oranı ileride riskli hastalıkların ortaya çıkması bakımından önemli çünkü bel çevresi kalınlığı, kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasında rol oynuyor. Obez kişiler bölgelere göre dağıldığında, Akdeniz Bölgesi ilk sırada geliyor. Akdeniz mutfağı hafif olmasına rağmen en fazla obez Akdeniz'de... Doğuya gidildikçe obez oranı da azalıyor. 100 kişiden 26'sının obez olduğu Doğu Anadolu son sırada yer alıyor.

  FINDIK FARKI
  İllere göre bel ve kalça oranlarına bakıldığında Giresunlular kalçası en geniş obezler. Bunun sebebi ise devamlı yük ve fındık taşımaları. Giresun'da erkek obezlerin kalçaları da kadınlarınki gibi geniş. Giresun'u Kars ve Konya takip ediyor. Bölgelere göre bel, kalça oranlarında Karadeniz birinci, Marmara ise 7'nci sırada yer alıyor. Yerleşim yerlerine göre, şehirde yaşayanlar köyde yaşayanlara göre daha fazla obez oluyor.

  SABAH
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'nin şişmanlık haritası Forum Tarih
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelerden olması ne demek? Sorular ve Cevaplar 8 Şubat 2017
Türkiye'nin komşuları ve başkentleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 27 Ocak 2017
Türkiye'nin turizm gelirleri maddeler halinde kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Ocak 2017
Türkiye'nin ilk üniversitesi hangisi kısaca Üniversiteler 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş