Türkiye'deki Göller ve Oluşumları

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türkiye'deki Göller ve Oluşumları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucunda meydana gelen birikintilere göl denir. Başka bir ifade ile karalardaki su alanlarına göl denir.

  Göllerin denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmaz. Göller kendiliğinden oluşmuş çanaklarda veya insanlar tarafından önü kapanmış yerlerin gerisinde birikmiş olan sulardır. Göllerin fazla sularını dışarıya boşaltan akarsulara gol ayağı ya da gideğen adı verilir. Gideğeni olan göllerin suları tatlı iken gideğeni olmayan göllerin suları acı, sodalı veya tuzludur.
  Geniş yüz ölçümlerine rağmen Türkiye göller arasından zengin bir ülke değildir. Ülkemizdeki göl ve bataklıkların ( sulak alanların ) toplam yüz ölçümü 10.000 km² dolayındadır. Türkiye’nin:
  En büyük gölü: Van Gölü
  En derin gölü: Çıldır Gölü
  En sığ Gölü: Tuz Gölü’dür.

  Türkiye’deki göller; büyüklük, yükseklik, oluşum biçimleri ve sularının özelliklerine göre çok farklı özellikler göstermektedir.
  Göllerin bazıları çok küçüktür. Bunların yüz ölçümü ancak birkaç km²’dir. Örneğin Türkiye Gürcistan sınırı üzerinde bulunan Aktaş ( Nazapın ) gölü, 14 km²’dir. Buna karşılık bazı göller çok geniş yüzey kaplar. Van Gölü’nün yüz ölçümü 3712 km²’dir.
  Göllerimizin yükseklikleri de çok farklıdır. Bazıları deniz kıyısında, çok alçakta bulunurken ( Çamiçi gölü = 2m, Köyceğiz = 8m ) diğer bir kısım göllerimiz dağların yüksek kesimlerinde ( Nevrut Gölü = 2247,Balık Gölü = 2250m ) yer almaktadır. Hatta bazı küçük göller 3500m yüksekliğe sahiptir.
  Türkiye’deki göllerin suları sıcaklık ve kimyasal yönden farklılıklar gösterir. Göllerin suları genellikle tatlıdır. Beyşehir Gölü ve İznik Gölü bunlara örnektir. Ancak bazı göllerin dışarıya akışı olmadığı için suları sodalı veya tuzludur. Suyu sodalı olan göl Van Gölü’dür. Suları tuzlu olan göller için de Tuz Gölü örnek olarak görünebilir. Türkiye’nin göllerinin oluşumuna neden olan çukur alanların meydana geliş şekline göre üç ( 3 ) büyük guruba ayrılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'deki Göller Oluşumları Forum Tarih
Türkiye'deki Volkanik Göller Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 24 Şubat 2012
Türkiye'deki göller, derinlikleri, Yüzölçümü Derinlik Yer,su cinsi Diğer Mesleki Bilgiler 30 Kasım 2008
Türkiye'deki kültürel değerlere örnekler nelerdir? Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 30 Kasım 2016
Türkiye'deki barajlar ve bulundukları akarsular kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 21 Kasım 2016
Türkiye'deki önemli madenler ve çıkarıldığı yerler Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 6 Mayıs 2015

Bu Sayfayı Paylaş