Türkiyede Soyu Tükenen Kuş Türleri

'Kuşlar' forumunda maviboncuk tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Türkiyede Soyu Tükenen Kuş Türleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyede Soyu Tükenen Kuş Türleri


  Orman Tavuğu

  Hubara Kuşu

  Yılan Boyun
  Orman Tavuğu (Gallus gallus)
  Sülün keklik ve bıldır*cınların yakın akrabası olan ormantavukları iri yapılı hızlı ama kısa süre uçabilen av kuşlarıdır. Avrasya ile Kuzey Amerika'nın orta ve kuzey kesimlerinde yaşarlar. Gagaları kalın ve küt bacakları kısa kanatları kısa ve yuvarlak bacakları ve burun delikleri tüylerle örtülüdür. Üreme mevsimlerinde açık alan*larda yaptıkları gösterilerle dikkat çekerler. Başlıca besin kaynaklarını tohumlar tomur*cuklar ve üzümsü meyvelerin yanı sıra bazı böcekler oluşturur.

  [​IMG]

  Ormantavuklarının en irisi olan çalıhorozu ya da ormanhorozu (Tetrao urogallus) Avras*ya'nın orta ve kuzey kesimlerindeki iğneyapraklı ormanlarda ayrıca Pirene Dağları'nda yaşar. 18. yüzyılda avlanarak tümüyle yok edildiği İskoçya'ya 1837'de ***ürülerek yeni*den üremesi sağlanmıştır. Uzunluğu 86 santi*metreye ulaşan erkeklerin kuyrukları genişgöğsü parlak yeşil siyah parıltılıdır. Ayrıca gözlerinin üzerinde parlak kırmızı bir deri parçası bulunur. Dişilerin kahverengi ve be*yaz tüyleri benekler ve çizgilerle bezelidir. Üreme mevsimi boyunca çeşitli gösteriler yapan erkeklerin yüksek perdeden ötüşü kavga eden kedilerin ya da şişeden çekilen mantarın çıkardığı seslere benzer.  Kur Gösterileri

  Kara ormantavuğu (Tetrao tetrix) İskoçya ve Orta Avrupa'dan Asya'nın kuzey kesimlerine kadar uzanan bölgede yaşar. Erkekleri par*lak siyah tüyleri kanatlarının üzerindeki be*yaz şeritleri parlak kırmızı tepeliği ve yanlara doğru açılarak lir biçimini alan kuyruklarıyla gösterişli kuşlardır. Dişiler ise çalıhorozunun dişisine benzer.
  Erkekler üreme mevsiminde sabahın er*ken saatlerinden başlayarak açık alanlarda toplanır ve dişilere güzelliklerini sergilerler. Tüylerini kabartıp alttaki beyaz tüylerini gös*termek için kuyruklarını açar kanatlarını yerde sürükleyereköne arkaya koşup havaya sıçrarlar. Ayrıca öne doğru fırlayarak birbir*lerine saldırıyormuş gibi yaparlar ama ender olarak gerçekten dövüşürler. Gösteri sırasın*da çıkardıkları sesler gıdaklamaya ve karga sesine benzer. Dişiler genellikle biraz uzakta durur ve çevrelerinde olup bitenle pek ilgilen*mezler. Erkekler aynı üreme döneminde bir*den çok eş edinebilir. Dişiler yuvaya sarımsı desenli 10 kadar yumurta bırakır. Kafkas kara ormantavuğu (Tetrao mlokosiewiczi) kara ormantavuğuna çok benzeyen bir türdür. Kafkasya'daki dağlarda Türkiye'de Rize ve Art*vin'in yüksek kesimlerinde yaşar. Ormantavuklarının Türkiye'de rastlanan bu tek türü de kur yapma davranışları gösterir.
  Kuzey Amerika'da çahtavuğu (Centrocercus urophasianus) ve keskin kuyruklu orman*tavuğu (Pedioecetes phasianellus) güzel kur gösterileri ile dikkati çeker. İki türün erkekle*ri de aynı üreme mevsiminde birçok dişi ile çiftleşir. Çalıtavuğunun erkeği kuyruk tüyleri*ni yelpaze gibi açarak kur yapmaya başlar sonra boynundaki iki parlak turuncu renkteki hava kesesiyle birlikte boynunu ve göğsünü çevreleyen "yaka" tüylerini şişirir. Kurun doruk noktasında keseler başın bir et ve tüy topu içinde kaybolmasına neden olacak ölçü*de büyür. Şişinerek dolaşan erkek bir yandan da kabarttığı kanatlarının titreşimleriyle des*teklenen çeşitli sesler çıkarır.
  En tanınmış Kuzey Amerika türü olan yakalı ormantavuğu (Bonasa umbellus) ağaç*lık alanlardaki açıklıklarda ve çalıların arasın*da yaşar. Bu türün yanı sıra daha kuzeydeki ormanlarda yaşayan ladin ormantavuğunun (Canachites canadensis) ve Kayalık Dağlar'da yaşayan mavi ormantavuğunun (Dendrago-pus obscurus) erkekleri yalnızca tek bir dişi ile eşleşir.

  [​IMG]

  Öbür Ormantavukları

  İki türden oluşan çayırtavukları çayırlarda ve ormanlık bölgelerdeki açıklıklarda yaşayanKuzey Amerika'ya özgü kuşlardır. Büyük çayırtavuğu (Tympanuchus cupido)bodur meşelerin bulunduğu yerlerde yaşayan küçük çayırtavuğundan (Tympanuchus pallidicinc*tus) daha iri ve yaygındır. Her iki türün erkekleri kur yaparken hava keselerini kulla*nır. Çayırtavuklarının sayılarıotlakların tar*lalara çevrilmesiyle çok azalmıştır.
  Kuzey Kutbu'na yakın bölgelerde ve Kuzey Amerika'nın yüksek dağlarında yaşayan üç ormantavuğu türü kartavuğu adıyla tanınır. Bunlardan biri olan bayağı kartavuğu (Lago-pus mutus) mevsimlere göre üç ayrı renk ve desendeki tüylerle bezenerek değişen çevreye uyum sağlar. Kışın hemen tümüyle beyaz olan tüyleri ilkbahar ve yazın kahverengi üzerine benekli sonbaharda ise bozdur.
   

 2. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Yılanboyun (Anhinga melanogaster), yılanboyungiller (Anhingidae) familyasından, tropikal güney Asya ve güneydoğu Asya'nın bir su kuşu türüdür.


  Karabatak gibi çok uzun bir boyna sahiptirler. Balık yiyicidirler. Amerikalı yılanboyunlarından, en rahat şekilde beyaz yanal boyun çizgisi ile ayrılır. Bir ağaçta delerek yuvasını inşa eder ve 3-6 yumurta bırakır.


  Yılanboyun, yılanboyungiller (Anhingidae) familyasının bir üyesidir ve Amerikalı (Anhinga anhinga), Afrikalı (Anhinga rufa) , ve Avustralyalı (Anhinga novaehollandiae) yılanboyunlarla yakın akrabadır.


  [​IMG]


  [​IMG]
   

 3. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Hubara (Chlamydotis undulata), toygiller (Otidae) familyasına ait bir kuş türü. Daha önceleri Asyalı alt tür olarak kabul edilen alt tür şimdi, ayrı bir tür olarak ayrılmıştır Chlamydotis macqueenii. Bunlar, Chlamydotis cinsinin tek üyeleridir. İki türün arasındaki çizgi ise Sina Yarımadasıdır.

  Özellikler

  60 cm büyüklüğünde, 140 cm kanat açıklığındadır. Kahverengi yukarısı ve beyaz aşağısı vardır, boynunun kenarlarının aşağısında siyah bir çizgi vardır. Uçuşta, uzun kanatlardaki büyük siyah alanları ve uçuş tüylerinde kahverengiyi gösterirler. Chlamydotis macqueenii türünden ufakça daha küçük ve daha koyu renktir. Eşeyler benzerdir ama dişi daha küçüktür ve daha gri yukarıya sahiptir. Diğer toygiller gibi, bu türün, baş ve boğazın beyaz tüylerini kaldıran ve başı geri çekiyor olan gösterişli bir göstermesi vardır.

  Davranış

  Sesli olarak neredeyse sessizdirler. 2-4 yumurta, yere koyulur. Bu tür hepçildir, tohumlar, böcekler ve diğer küçük yaratıkları yerler.

  Yayılış

  Kanarya Adaları, kuzey Afrika ve Pakistan'da üreme gösterirler. Hubara, sahasında büyük ölçüde yerleşiktir. Bu tür, çöller ve diğer çok verimsiz kumlu alanlarda görülür.
  Hubara, genellikle eti için çok değerlidir, Arabistan ve Pakistan'da yaygın olarak avlanması nedeniyle, tehlike listesine koyulmuştur.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiyede Soyu Tükenen Forum Tarih
Türkiyede Soyu Tükenen Hayvanlar Hangileridir Diğer Hayvanlar 21 Aralık 2010
Türkiyede yerleşmeleri deniz kenarında olma nedenleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 6 Mayıs 2014
Türkiyede Organik Tarım Kısaca Bilgi Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2014
Türkiyede Bulunan En Önemli Göller Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 10 Şubat 2014
Türkiyede Arıcılık Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 22 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş