Türkiye'de Oteller ve Otelcilik

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türkiye'de Oteller ve Otelcilik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'de Oteller ve Otelcilik

  Türkiye'nin ilk çağdaş oteli olan Pera Palas 1892'de açıldı. Ortakları arasında ünlü demir*yolu şirketi Wagons-Lits'in de bulunduğu bu oteli gene Beyoğlu'nda açılan Tokatlıyan ve Bristol otelleri izledi. Ardından 20. yüzyıl başlarında Sirkeci'deki hanlar birer birer ote*le dönüştürüldü ve kentin birçok kesiminde yeni oteller açıldı. İstanbul'u önce İzmir, daha sonra da öteki Anadolu kentleri izledi.
  Ankara'nın ilk modern oteli olan Ankara Palas 1928'de açıldıktan sonra Belvü Palas ve başka oteller hizmete girdi.

  Türkiye'de otelciliğin asıl gelişimi 1950' lerde başladı. İç ve dış turizmin giderek önemli ve yüksek kazançlı bir işkolu durumu*na gelmesi de bu süreci hızlandırdı. 1954'te uluslararası oteller zincirinin bir halkası olan İstanbul Hilton açıldı. Sonraki yıllarda da İstanbul Sheraton, Etap Marmara ve Ankara Hilton gibi büyük oteller hizmet vermeye başladı.
  1970'lerde İstanbul'da uluslararası kongre*lerin giderek sıklaşması kongre turizmine hizmet verecek lüks otellerin birbiri ardı sıra kurulmasına yol açtı. Bazıları henüz yapım aşamasında olan bu otellerin çoğu yerli ve yabancı kuruluşlarca ortak olarak yapılmak*tadır.
  Otelciliğin bir işkolu olarak gelişimi bu alanda çalışacak personelin eğitimini de ge*rektirir. Türkiye'de otelcilik ve turizm eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı otelcilik ve turizm meslek liseleri ile Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'na bağlı Otelcilik ve Turizm Eğitim Merkezleri (OTEM) tarafından yürütülür.
  İlk otelcilik ve turizm meslek lisesi Ankara' da 1961-62 öğretim yılında Otelcilik Okulu adıyla açılmıştı. 1973-74 öğretim yılında bu okulların adı "Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi" olarak değiştirildi. 1983-84 öğretim yılında ise bazı derslerin öğretiminin yabancı dilde yapıldığı Anadolu otelcilik ve turizm meslek liseleri açılmaya başlandı. Ankara, İzmir ve İstanbul'da düzenlenen OTEM kurs*larında kuramsal derslerin yanında bakanlığın belirlediği otellerde uygulamalı dersler de yapılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'de Oteller Otelcilik Forum Tarih
Türkiye'deki Butik Oteller - Türkiye'nin Butik Otelleri Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 1 Eylül 2011
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 25, 26 Türkiye'de Nüfus cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Eylül 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Türkiye'de kükürt en çok nerede hangi bölgede çıkarılır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş