Türkiye'de nüfusun sık ve seyrek olduğu yerler nerelerdir, özellikleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 9 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Türkiye'de nüfusun sık ve seyrek olduğu yerler nerelerdir, özellikleri nelerdir? konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    teşekürler çok yardımcı oldunuz :);)o_O:D:p:p:p

Türkiye ‘de yoğun nüfuslu alanlar

—Çatalca-Kocaeli bölümü Türkiye nin en yoğun nüfuslu bölümüdür. İstanbul gibi büyük bir kentin olduğu bölümde sanayi,ticaret,ulaşım,turizm ve diğer ekonomik etkinliklerin gelişmesi nedeniyle nüfus yoğunluğu fazladır.
    —Ege Bölümü’nde sanayi, ticaret, turizm, tarım, ulaşım gibi ekonomik etkinliklerin gelişmesi nüfusun toplanmasını sağlamıştır.
    —Çukurova’da tarım ve sanayinin gelişmesi; Akdeniz kıyı kesimlerinde iklim koşullarının elverişli olması, turizm ve tarımsal etkinliklerin gelişmesi nüfusun kıyı kesimde toplanmasına neden olmuştur.

Türkiye’de seyrek nüfuslu bölgeler.

_Doğu Karadeniz’in iç kesimleri(yerşekillerinin engebeli olması )
    _Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yüksek platolar(sıcaklık ortalamalarının düşük olması)
    Hakkâri Bölümü(yer şekillerinin engebeli olması ve sıcaklık ortalamalarının düşük olması)
    _Menteşe Yöresi(yerşekillerinin engebeli olması)yağış miktarının yeterli olmasına rağmen seyrek nüfuslanmıştır.
    _Teke ve Taşeli Platoları (yer şekillerinin engebeli olmasıve karstik arazinin varlığı)
    _Yıldız Dağları Bölümü (yer şekillerinin engebeli olması ve önemli ulaşım yollarına sapa olması)
    _Tuz Gölü çevresi(yağış miktarının az olması ,kuraklık ,toprakların verimsiz olması)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mart 2016

2. Ya gercekten cok saolun odevime cok iyi yardimci oldunuzz:)

3. Thank you

4. eda

eda

çok sağolun ödevimi sayenizde yapabildim ;):):)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Ekim 2016

5. iyiyim

6. çok tesekurler odevım ıçın yardımcı oldugunuz için

7. çok saolun !!! :p:p:p

8. ben okudum sınavdan iyi aldım çatlasın beni çekemeyenler

9. Yarın sınavım var saolun inş işime yarar

10. off yia sosyali de hic sevmiyrm aama sınava baya yrdımcı oldu çk tşekkurlerr hehehe :)

11. hiç bi işime yaramadı daha fazlası lzm yhaa

12. HOCA TAM BUNU DEDİ SOSYAL HOCASI ÖDEVİ TÜRKİYE DE NÜFUSUN SEYREK SIK OLAN YERLERİ VE YANLARINA PARANTEZ İÇİNDE NEDENLERİNİ KISACA YAZIN DEMİŞTİ... NASIL BULDUM AMA... TEŞEKKÜRLER FRMARTUKLU...

Yükleniyor...