Türkiyede kaç tane askeri lise vardır ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyede kaç tane askeri lise vardır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  türkiyede kaç tane askeri lise vardır nerele rdedir
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Türkiye'de Askeri Okullar

  Orduda görev yapacak subay ve astsubaylar askeri okullarda yetiştirilir. Hava, deniz ve kara kuvvetlerinin subay gereksinimini harp okulları karşılar. Türkiye'de dört askeri lise vardır: İstanbul Kuleli Askeri Lisesi, Bursa Işıklar Askeri Lisesi, İstanbul Deniz Lisesi ve İzmir Maltepe Askeri Lisesi. Bu okullara, ortaokulu bitiren erkek öğrenciler arasından sınavla öğrenci alınır. Üç yıllık bir eğitimin sonunda askeri liseleri bitirenler, harp okulla*rına alınır. Ankara'da Kara, İstanbul'da De*niz ve Hava harp okulları olmak üzere üç harp okulu vardır. Harp okulları, askeri liseyi bitiren öğrencilerin yanı sıra, gereksinim du*yarsa liselerin fen bölümünü bitirenler arasın*dan da sınavla öğrenci alır. Bu öğrenciler harp okullarında gördükleri dört yıllık eğiti*min sonunda subay çıkarlar. Subayların ko*mutanlık niteliklerini geliştiren ve kurmay subay yetiştiren okulların adı harp akademile*ridir. Kara, hava ve deniz harp akademilerine üsteğmenler ve kıdemli yüzbaşılar sınavla alınır. Ayrıca, Gülhane Askeri Tıp Akademi*si de askeri doktor yetiştirir.

  Harp okulları ile harp akademilerinin yanı sıra, silahlı kuvvetlerin bursuyla çeşitli fakül*telerde okuyan askeri öğrencileri alanlarına göre eğiten subay sınıf okulları da vardır. Bunlar silahlı kuvvetlerin değişik konularda subay gereksinimlerini karşılayan okullardır.

  Astsubay hazırlama ve sınıf okullarında ordunun alt komuta kademelerinde yönetim ve eğitim işlerini yürüten astsubaylar yetiştiri- lir. Bu okullara liseyi bitirenler de açılan sınavı kazanırlarsa girebilirler. Bir yıllık eği*tim süresi içinde astsubay adayları, uzmanlık alanlarına göre eğitilirler.
   

 3. peki bu bilginiyi bizimle paylaştığınız için cok teşekkür ederim peki askeri liseler kac öğrenci alır cabuk cevaplarsanız cok sevinirim
   

 4. taban puanları nelerdir
   

 5. yıl 2015 yaş 14 konyada askeri lise varmi ???? önemli
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiyede kaç tane Forum Tarih
Türkiyede Kaç Asker Vardır Konu Dışı Başlıklar 24 Mayıs 2011
Türkiyede Okuma Yazma Oranı Kaçtır E - Okul 5 Kasım 2010
Türkiyede Kaç Cami Var Dini Sohbetler Dini Forum 8 Ağustos 2010
Türkiyede Kaç Asker Vardır - Türkiyenin Asker Sayısı 2010 Konu Dışı Başlıklar 8 Ağustos 2010
Türkiyeden Birkaç Batıl İnanç Ülke Kültürleri 3 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş