Türkiye'de HIV'li hasta sayısı 3 bin

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türkiye'de HIV'li hasta sayısı 3 bin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir - AIDS ile Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Melahat Okuyan, Türkiye'de 2007 yılı rakamlarına göre, 2 bin 28'i erkek, 892'si kadın olmak üzere
  toplam 2 bin 920 HIV'li hasta bulunduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Okuyan, 1 Aralık Dünya AIDS Günü öncesinde konunun önemine dikkati çekmek için bir dizi etkinlik düzenlediklerini, ulusal sempozyum gerçekleştireceklerini anlattı.
  AIDS ile mücadelenin yolunun uyuşturucudan geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Okuyan, bu amaçla ''akran eğitimi''ne önem verdiklerini kaydetti. Şu anda İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Artvin ve Rize'deki 100'ün üzerinde okulda akran eğitimi vererek AIDS ve uyuşturucuyla mücadele ettiklerini dile getiren Okuyan, bu konuda yetişmiş iki öğretmenin danışmanlığında 9 öğrenciye konu hakkında bilgi verildiğini, öğrencilerin ise kurdukları ''Uyuşturucu ve AIDS Mücadelesi Kulüpleri'' vasıtasıyla tüm okula AIDS ve uyuşturucu konusunda bilgi verdiğini ifade etti.

  AIDS hastalarının yüzde 70'inin bu hastalığa uyuşturucu sayesinde yakalandığını belirten Prof. Dr. Okuyan, ''Bu hastalık korunmasız cinsel ilişkiyle, kan yoluyla bulaşır. Aşırı kilo kaybı, terleme, kırmızı lekeler belirtisidir, ancak bu hastalığa yakalanıp yakalanılmadığının en kesin yolu kan testidir'' dedi.

  Dünyada yaklaşık 39 milyon 500 bin kişinin HIV virüsü taşıdığını, bu rakama geçen yıl 4 milyon 300 bin yeni AIDS hastasının eklendiğini dile getiren Prof. Dr. Okuyan, yalnızca geçen yıl 2 milyon 900 bin kişinin AIDS nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

  Türkiye'deki hasta sayısına da değinen Prof. Dr. Okuyan, Türkiye'de daha fazla AIDS'li hasta olduğunu ifade ederek, ''Ancak risk bölgesi diye bilinen bazı illerde anonim, hızlı test merkezlerinin olmamasından dolayı bu bilinmiyor. Bu merkezler olsa, hasta sayısının daha fazla olduğu anlaşılacaktır'' diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'de HIV'li hasta Forum Tarih
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 25, 26 Türkiye'de Nüfus cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Eylül 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Türkiye'de kükürt en çok nerede hangi bölgede çıkarılır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de karstik şekiller nerelerde görülür kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş