Türkiyede Bulunan Doğal Anıtlar ve Özellikleri Nelerdir?

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türkiyede Bulunan Doğal Anıtlar ve Özellikleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yurdumuzdaki Doğal Anıtlar
  Türkiyede Bulunan Doğal Anıtlar

  Doğanın, jeolojik ve jeomorfolojik elemanlarıyla bitki ve su elemanları*nı, ayrı ayrı ya da bir arada kullanarak, kendi eliyle oluşturduğu veya işleyip bezediği müstesna/harika orijinal yapıtlara do*ğal anıt denilmektedir

  Dağ zirveleri, özel biçimli kayalıklar, kanyon ve mağaralar, liyas ve lav birikim*leri, krater ve krater gölleri, kaynak ve ılı*calar, çağlayan ve buzullar, peri bacaları, yeraltı göl ve akarsuları... Belli başlı jeolo*jik ve jeomorfolojik doğal anıtlardandır. Örneğin, ülkemizde Ürgüp-Göreme'nin peribacaları (şeytan masaları), Denizli'nin Pamukkale'si, Nemrut dağının krater ve gölleri, Cilodağı buzulu. Tortum şelalesi, Silifke'nin cennet/ cehennem mağaraları bunlardandır

  PAMUKKALE:

  Türkiye'nin en tanınmış bu doğa harikası kaynak sularının kirecinden oluşmuştur.

  Parlak beyaz rengi nedeniyle 20 km. uzaktan görülebilir.

  Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir.

  Tepesinde antik Roma'dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur.5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur.5 km ilerisinde ise uluslararası bir thermal merkez olan Karahayıt vardır.

  Bitki dünyasında da özellikle ağaçlar, bazen doğaüstü uzun yaşamlarıyla ve güçlü gelişmeleriyle norm, form, renk, doku ve garip yaşama biçimleri plastik özellikleri! gösterebilirler ya da siyasal olaylarda yer alarak tarihsel önem kazanabilirler; bunlar da birer doğal anıt daha doğrusu birer anıt ağaç (anıtsal ağaçtır)


  [​IMG]


  [​IMG]


  GÖREME VE KAPADOKYA:

  "Dünya Mirası Listesi"nde Türkiye'den birçok bölge de yer alıyor. Göreme ve Kapadokya bunlardan biri... 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi'nde bulunuyor...

  Volkanik tüf hem ilgi çekici bir manzara oluşturmuş, hem de oluşturuduğu kaya yapısı yıllarca orada yaşayanları savaştan uzak tutmuş... Bizans Kilise mimarisi ve hiristyan tarihinden önemli bir devri sergilemektedir.

  Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ�ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

  İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hırıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

  NEMRUT DAĞI:

  Adıyaman'ın Kahta ilçesinde boyunca uzanan dağ Kommagene Krallığı'nın bir antik kenti bünyesinde barındırır.

  I. Antiochos Kommagene'nin en önemli kralıydı. Amacı yeni bir din kurup dünyaya hükmetmekti. Kendisini Tanrı ilan etti. Nemrut Dağı'nın 2.150 metre yükseklikteki zirvesinde yapımına başladığı görkemli kutsal alan ve mezar anıtı ne yazık ki ölümünden önce bitirilemedi.

  Oğlu Kral I. Antiochos da devam etmedi çalışmalara, mezar anıtı yarım kaldı.

  Kutsal alanın doğu ve batı yamaçlarında teraslar üzerinde yaptırdığı heykeller ise Nemrut'un sert hava koşullarıyla boğuşarak yüzyıllarca ayakta kalmayı başardı.

  HATTUŞAŞ:

  Hattuşaş (Boğazköy) Çorum'un Sungurlu ilçesinin 22 km güneydoğusundaki Boğazkale ilçesinin (Boğazköy) 4 km doğusundadır. Şehrin adı Hititçede gümüş anlamına gelen "hattus"tan gelmedir.

  Uzun zamandan beri yapılan kazılarda beş kültür katı ortaya çıkmıştır. Bu katlarda Hatti, Âsur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar bulunmuştur.

  Kalıntılar Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kale (Kral Kalesi), Yazılıkaya'dan oluşmaktadır.

  Hattuşaş, 28 Kasım 1986 tarihinden bu yana kültürel varlık olarak Dünya Mîras Listesi'nde yer almaktadır.

  XSANTOS VE LETOON:

  Fethiye yakınlarındaki bu antik kent, antik çağda Likya'ya başkentlik yapmıştır.

  gitmektedir. Pek çok tarihi olaylara ve savaşlara sahne olan kentten günümüze ulaşan kalıntılar arasında kaya mezarları, lahit mezarları ve Likya kültürüne özgü dikme mezar anıtları vardır

  Kentte ele geçen en eski kalıntılar M.Ö. 8. yüzyıla kadar gitmektedir

  1840'lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz Fellows, "Nereidler Anıtı" ile pek çok eseri British Museum'a götürmüştür.

  HİERAPOLİS:

  Pamukkale yakınlarındaki bu antik kentin adı "kutsal şehir" anlamına gelmektedir.

  MÖ 190 yılında II. Eumenes tarafından kuruldu. MÖ 2. yüzyılda Roma egemenliğine giren şehir altın dönemini bu zamanlar yaşadı ve depremlerle yıkıldıktan sonra tamamen Roma mimarisiyle bezendi

  İsa'nın havarilerinden Aziz Filipus'un burada öldürülmesi şehre dini bir önem de kazandırmıştır.Tiyatro kapasitesinin 9.500 kişi olmasından dolayı şehir nüfusunun 95.000-100.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir

  Tiyatrosunun tasarımından burada gladyatör dövüşleri yapıldığı anlaşılır. Sahne altındaki çukurluk bölümle oturma sıraları arasında seyircileri vahşi hayvanlardan korunmak için yaklaşık 1 metrelik yükseklik farkı vardır

  Cilodağı


  [​IMG]


  Cilo Dağı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Hakkari bölümünde dağ kütlesidir.

  Günümüzde Türkiye'de buzulların en çok geliştiği bölge olan (Türkiye'nin en uzun buzulu Uludoruk buzulunun uzunluğu 4 km'dir.) Buzul Dağı (Eski Cilo Dağları), Türkiye'nin ikinci yüksek doruğu olan Uludoruk'u (4135 m) taşır.

  Yaklaşık 30 km boyunca uzanır. Güneydoğu Toroslar'ın Türkiye sınırları içindeki en doğu uzantısı olan Hakkari dağlarına bağlıdır.

  Cennet-Cehennem Mağaraları


  [​IMG]


  Bir yeralti deresinin yolaçtigi kimyasal erozyonla tavanin çökmesi sonucu meydana gelmis büyük bir çukurdur

  Tortum Şelalesi


  [​IMG]


  Tortum Şelalesi oluşumu açsından dünyanın ikinci, yüksekliği bakımıdan ise dünyanın üçüncü şelalesidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Ekim 2015

 2. Çok Güzel.Tek Kelimeyle Harika.
   

 3. of çıkmıyo istediğim
   

 4. çççççççççççççççççççççççoooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ggggggggggggggggggggüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
   

 5. bana yardımı oldu çooooooooooooooooooooooooooooooook beğeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeendim
   

 6. çok az var yyyaaa
  oooffffffffffffff
   

 7. çoooooooooooooooook beğendim bana çok yardımcı oldu.çoooooooooooooook güzeeeeeeeeeeeeeeeeeeel.
   

 8. peri bacalari niye yok
   

 9. peri bacaları var yazıyor
   

 10. Çok güzel ☆★☆★
   

 11. Proje için çok yardımcı oldu teşekkürler
   

 12. ödevime çok yarsımcı oldunuz. Teşekkürler..:):):)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiyede Bulunan Doğal Forum Tarih
Türkiyede Bulunan Tarihi ve Doğal Yerler Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 5 Nisan 2011
Türkiyede Bulunan Doğal Hayvan Toplulukları (Türkiyenin Faunası) Diğer Hayvanlar 26 Aralık 2010
Türkiyede Bulunan En Önemli Göller Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 10 Şubat 2014
Türkiyede Bulunan Ovalar Nelerdir? Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 1 Ekim 2013
Türkiyede Bulunan Aktif Yanardağlar Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 17 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş