Türkiyede Arkeoloji

'Tarihi Eserler Antikalar' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türkiyede Arkeoloji konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyede Arkeoloji

  Anadolu'da ilk sistemli Türk Kazisina 1881'de O.Hamdi Bey'in kisisel çabalariyla baslanir. Ardindan, daha önceki pek önem verilmeyen tarihi eser kaçakçılığına bir son verilerek yakin zamana dek yürürlükte bulunan "Asar-i Atika Nizamnamesi" (Eski Eserler Yasasi) çikarilir.

  O.Hamdi Bey, bu konuda sadece yasal girisimlerle de yetinmez; "Sanayi-i Nefise" (Güzel Sanatlar Mektebi) yi bir imparatorluk müzesi haline getirmekle Türk müzeciliginin de kurucusu olur. Sidon ve diger yörelerde yaptigi kazilar ve ortaya çikardigi çok degerli eserlerle O.Hamdi Bey,hakliolarak "Türk Arkeolojisi'nin babasi ünvanini alir.
  Türkiye'de arkeoloji Cumhuriyetin ilanindan sonra Atatürk'ün ilgisiyle önem kazanir. P.O. Arik ve H.Z.Kosay'in olusturduklari ekiplerle gerçeklestirilen Ahlatlibel ve Alacahöyük kazilari ilk Türk Kazi ekipleridir. Türk Tarih Kurumu'nun kurulup kazilara mali destek saglamasi ve kazir raporlarinin Kurum Matbaasinda yayinlanmasi yurdumuz Arkeolojisine yapilan önemli katkilardir.
  Türkiye'de arkeoloji ögretimi önce Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde,sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Cografya Fakültesi'nde, Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde 1973'de kurulus çalismalarini tamamlayan, Arkeoloji Bölümü ise ilk 1975/76 yilinda ögretime açilir. Türkiye'de kazi yapmak yasalara baglidir. Kazi yapmak isteyen bilim adami ya da uzman kazi için gerekli parasal destegi, TTK'nin,T.C. Kültür ve Turizm Bakanligi, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlügü'nden ya da üyesi oldugu bir bilim kurulusundan-Üniversiteden- sağlar. Kazı izni ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanligi, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlügü'nün Önerisiyle Bakanlar Kurulu tarafindan verilir. Kazilarla ele geçen buluntularin tümü kazi mevsiminin bitiminde en yakin müzeye teslim edilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiyede Arkeoloji Forum Tarih
Türkiyede Bulunan Arkeoloji Müzelerinin Listesi Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 3 Mayıs 2013
Türkiyede Arkeolojinin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2010
Türkiyede Arkeolojik Bölgeler ve Antik kentler Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 10 Mart 2010
Türkiyede yerleşmeleri deniz kenarında olma nedenleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 6 Mayıs 2014
Türkiyede Organik Tarım Kısaca Bilgi Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş