Türkiyede İlk Elektrik

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyede İlk Elektrik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  türkiyede ilk elektrik kullanımı Türkiye'de elektriğin ilk neredekullanıldığı sorusu ilk anda İstanbul'u akla getiriyor.Ancak doğru yanıt İstanbuldeğil, Tarsus.Türkiye'nin elektrikle buluşması, 15 Eylül 1902 tarihinde İçel'inTarsus İlçesi'nde gerçekleşti.Bundan tam 12 yıl sonra, 14Şubat 1914 tarihinde ise İstanbul elektriğin ışıltısıyla tanıştı.
  Türkiye'de elektrik enerjisiilk kez 1902 yılında İçel'in Tarsus ilçesinde kurulan bir hidroelektriksantralıyla üretilmeye ve kullanılmaya başladı.O dönemde Tarsus Belediyesi'ndeçalışan Avusturyalı Dörfler tarafından, 15 Eylül 1902 yılında, Berdan NehriBentbaşı mevkiinde kurulan hidroelektrik santralı, transmisyon kayışı ile 2kW'lık bir dinamoyu çevirerek, buradan elde edilen elektrik enerjisini Tarsus'a vermeyebaşladı.
  Tarsus Ticaret ve SanayiOdası'nca yayımlanan "Tarsus Tarihi ve Eshab-ı Kehf" adlı kitapta yeralan bilgilere göre, üretilen elektrik enerjisi ile ilk zamanlar Tarsus'unsokakları aydınlatıldı. Elektrikle aydınlanan ilk konutlar ise Müftüzade SadıkPaşa (Sadık Eliyeşil) ile Sorgu Hakimi Yakup Efendi'nin evleri oldu.
  Daha sonra isediğer evler de elektrikten yararlanmaya başladı.Bu dönemde evlerde elektrikdüğmesi olmadığı için lambalar, santralden şartelin indirilmesiylekapatılabiliyordu. Daha sonraki tarihlerde bu santrale ilaveler yapıldı veTarsus'un ışığa kavuşması, Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olarak yerini aldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiyede İlk Elektrik Forum Tarih
Türkiyede ilk elektrik ne zaman üretilmiş ve kullanılmıştır Genel Bilgi (Elektrik) 19 Aralık 2010
Türkiyede İlk Telefon Sistemi Seviyeli-Ciddi Konular 22 Kasım 2011
Türkiyede İlk Siyasi Parti Seviyeli-Ciddi Konular 18 Kasım 2011
Türkiyede İlk İftar Açan İl Ramazan ve Hikmeti 16 Kasım 2011
Türkiyede İlk Hangi Şehir Oruç Açar Oruç-Hac-Zekat 10 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş