Türkiye ve Suriye Vatandaşları Sınırda Bayramlaşma için Gün Sayıyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 22 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Türkiye ve Suriye Vatandaşları Sınırda Bayramlaşma için Gün Sayıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan Bayramı öncesi Türkiye ve Suriye arasında imzalanan protokol anlaşması gereği Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay sınır kapılarında bayramlaşma için akrabalarının yanına gidecek vatandaşların kayıt işlemleri sona erdi. Geçen yıl 40 bin kişinin başvurduğu sınır bayramlaşmasında yıl bu sayının 50 bini aştığı belirtildi. Bu yıl bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde Mardin'den toplam 6 bin 500 kişi Suriye'nin Haseki, Kamışlı ve Derbisiye illerinde bulunan akrabalarının yanına gidecek.

  Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Nusaybin Kaymakamlığı ile Suriye'nin Haseki ve Kamışlı kaymakamlıkları arasında yapılan protokole göre, Ramazan Bayramı'nın 2. gününde 3 bin 500 kişi, 3. gününde ise 3 bin kişi olmak üzere toplam 6 bin 500 kişinin yakınlarıyla bayramlaşmak için Suriye'ye geçeceğini söyledi. Kılıçlar, "Nusaybin ilçemizde Kamışlı sınır kapısındaki hazırlıklar tamamlandı. Geçtiğimiz yıllarda sınır boylarında tel örgüler arasında yaşanan çağdışı manzaralar tarihe karıştı. Artık yatılı olarak akrabalar birbirlerini görme sevincini yaşıyor." dedi.

  Hatay'da ise Ramazan Bayramı'nın ikinci ve üçüncü gününde Cilvegözü sınır kapısında Suriye'den 7 bin kişi sınır kapısından geçerek Türkiye'deki akrabalarının yanında iki gün kalacak. Şanlıurfa'da ise, Türkiye'den Suriye'ye 6 bin kişi akrabalarını ziyaret etme izni verildi. Geçtiğimiz yıl Kilis'ten 23 bin 791 kişi Suriye'ye geçerken, bu yıl aynı şekilde Türkiye'den Suriye'ye 24 bin kişi geçerek, akrabalarını ziyaret etme fırsatı yakalayacak.

  Suriye sınırındaki Kilis, Mardin, Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'da bayramlaşma telaşı şimdiden başladı. Akrabaların ziyaret etmek için Suriye'ye gidecek olan Türk vatandaşları alışverişe yapmaya başladı. Geçtiğimiz yıl bayramlaşmak için toplam 40 bin başvuru yapıldığı belirtilirken bu yıl bu sayının 50 bini aşacağı ifade edildi.  SINIRDA BAYRAMLAŞMALAR EKONOMİYİ CANLANDIRIYOR  Mardin Sanayi ve Ticaret Odası başkanı M. Ali Tutaşı, Sınırdaki bayramlaşmanın ekonomiyi canlandırdığını söyledi.

  Tutaşı, özellikle sınır bölgesinde Suriye'ye komşu il olan Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay'da son günlerde yoğun bir bayram alışverişi yapıldığını hatırlatarak, "Suriye'deki akrabalarını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar çeşitli hediyeler alarak, esnafın canlanmasını sağlıyor. Aynı şekilde Suriye'den gelecek olan vatandaşlarda Türkiye'den alış veriş yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Keşke sınırdaki bayramlaşma sınırlı kalmasaydı. Herkesin her iki ülkedeki akrabalarını rahatlıkla ziyaret etme imkânı verilseydi. Hem iki ülke arasındaki dostluk bağları güçlenirdi, hem de ekonomimize büyük bir katkı sağladı." dedi.

  Sınırda bayramlaşma Suriye ve Türkiye arasında geçmiş yıllarda yaşanan soğuk rüzgârlar sebebiyle sınırın iki yakasındaki akrabaların, tel örgülerden birbirlerine hediyelik eşyalar atması şeklinde yapılabiliyordu. 2000 yılından itibaren Suriye ve Türkiye'de sınır şehirlerinin valilerinin bir araya gelerek sınırda bayramlaşma için protokol imzalamalarından sonra sınırda bayramlaşmalar yapılıyordu. 8 yıldır da Türkiye ve Suriye'deki akrabalar, 48 saatliğine birbirilerine misafir olarak gidip geliyor.

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye Suriye Vatandaşları Forum Tarih
Türkiye ile Suriye arasında işbirliği anlaşması Yurt Dışı Haberler 21 Aralık 2010
Suriyeli 2 bin 300 Süryani Türkiye'ye Geliyor Mardin Tanıtımı 27 Ağustos 2008
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş