Türkiye Teknolojide Dünya 52.si

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Türkiye Teknolojide Dünya 52.si konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye teknolojide dünya 52’ncisi

  Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı Bilgi ve İletişim Teknolojisi Endeksi’nde Türkiye, 104 ülke arasında 52’inci sırada yer aldı. Dünya birincisi Singapur, ikincisi ise İzlanda. İskandinav ülkeleri, her yıl olduğu gibi bilgi teknolojilerinde bu yıl da ön sıralardaki yerlerini korudular. Geçen yılın birincisi ABD, bu yıl beşinci sıraya gerilerken, geçen yılın ikincisi Singapur 2004’te birinciliği kaptı. Geçen yıl 10’uncu sırada yer alan İzlanda bu yıl ikinciliğe yükselirken, Finlandiya üçüncülükteki yerini korudu.

  Dört sıra yükselen Türkiye 52’incilik derecesiyle, AB’nin yeni üyesi Polonya ve Letonya ile 2007 yılında üye olacak Bulgaristan’dan daha üstlerde yerini almış oldu. Türkiye’nin AB üyesi yakın komşuları Yunanistan ve Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ise 42 ve 37’inciliği aldı. Ürdün de 44’üncü sıraya yerleşti.

  AB ÜYELİĞİ YARIYOR
  Geçen yıl 12’inci sırada yer alan Japonya, bu yıl 8’inci olurken, İngiltere 15’incilikten 12’inciliğe çıktı. Almanya 11’inci sıradan 14’üncülüğe, Fransa da 19’unculuktan sıradan 20’inciliğe geriledi. Bu yılın sonuncusu Çad oldu. Rapor, teknolojik hazırlık, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişme gibi alanlarda ülkelerin bilgi teknolojilerini kullanma yeteneklerini ölçüyor. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin gelişim gösterdiğini vurgulayan rapor, AB’ye yapısal uyum çalışmaları ve doğrudan yabancı sermaye girişinin bu ekonomileri teknolojik açıdan daha rekabetçi kıldığını savundu. Bu yılın 24 ve 25’incisi Kore ve Estonya da, teknoloji alanında kendini hızla yenileyen ülkeler olarak dikkat çekti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye Teknolojide Dünya Forum Tarih
Türkiye, bilim ve teknolojide büyük bir sıçrama yaptı Bilim & Teknoloji 23 Ekim 2009
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş