Türkiye olmayınca Rusya da yapamadı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Türkiye olmayınca Rusya da yapamadı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusya’nın Türkiye’yi devre dışı bırakarak petrol boru hattı kurma teşebbüsü sonuç vermedi. Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesiyle ilgili tartışmalar Rusya’da büyük bir hızla devam ediyor.

  Rus Vedomosti gazetesi Transneft petrol şirketinin Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'e gönderdiği mektupta boru hattının sorunlarıyla ilgili detaylı bilgi verdi. Haberde, devlete ait olan Transneft Petrol Şirketi Genel Müdürü Nikolay Tokarev'in Başbakan Yardımcısı Seçin'e petrol boru hattı için gerekli kaynağın bulunmadığı ile ilgili tespitler yer aldı.

  PROJE EKONOMİK DEĞİL

  Mektupta, Burgaz-Dedeağaç boru hattının ekonomik verimliliğinin projenin başlatılmasından sonra öğrenilebileceği belirtilerek, “Proje ekonomik olmaktan ziyade daha çok jeopolitik amaç taşıyor” ifadesine yer verildiğini belirtildi. Tokarev, mektupta projeye katılan Rosneft ve Gazpromneft'in ekonomik sorun olarak sivrilen ulaştırma maliyeti gibi problemleri halletmek istediklerini belirtiyor. Ayrıca yeterli petrol sirkülasyonunun sağlanamayacağını ifade ediyor.

  BULGARİSTAN SUÇLANDI

  Haberde, Bulgaristan'ın Burgaz Karadeniz Limanı'ndan Yunanistan'ın Dedeağaç'taki Limanı'na kadar uzanacak boru hattının Türk Boğazları'nı devre dışı bırakmak için planlandığı hatırlatılıyor. Gazete, 280 kilometrelik boru hattının inşası konusunda Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan 1995'te anlaştığını ve 2006 yılında planladıklarını ancak projenin henüz başlatılmadığını kaydedildi. Rusya'nın bu durumdan Bulgaristan hükümetini suçlu olarak gösterdiği ifade edildi.

  ‘Petrolümüz yetmez’

  Moskova Bankası analistlerinden Denis Borisov da Vedomosti'ye yaptığı açıklamada petrolün hem Burgaz Dedeağaç hemde Samsun-Ceyhan hattını aynı anda doldurmaya yetmeyeceğini söyledi. Yaklaşım bir çok Rus analisti tarafında da paylaşılıyor. Rosneft, Gazpromneft, Başbakan yardımcısı İgor Seçin ve Rus bakanlar gazetenin konuyla ilgili sorularına yanıt vermekten kaçınırken, Transneft şirketi yetkilisi İgor Demin yaptığı açıklamada, Tokarev'e ait olduğu belirtilen mektubun içeriğinin “tamamen Vedomosti muhabirinin hayal ürünü” olduğunu ileri sürdü.

  Güney Akım’da stratejik ortaklık

  Vedomosti gazetesi, boru hattının yıllık kapasitesinin 35 milyar ton olduğunu ancak Gazpromneft'in bu boru hattına yılda sadece 3 milyar ton petrol verebileceğini bildirdiğini kaydetti. Türkiye ve Rusya'nın Samsun-Ceyhan petrol boru hattı konusunda anlaşma imzaladığı belirtilen haberde, “Tokarev, Samsun-Ceyhan ve Burgaz- Dedeağaç projelerini birleştirmeyi teklif etmişti. Ama nasıl gerçekleştirilebileceği henüz belli değil. Türkiye, Rusya'nın Güney Akım projesinde stratejik ortağıdır” ifadesine yer verildi.

  Bugün
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye olmayınca Rusya Forum Tarih
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 25, 26 Türkiye'de Nüfus cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Perşembe 20:19
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş