Türkiye, Mültecilere Sağlanan Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türkiye, Mültecilere Sağlanan Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uluslararası Af Örgütü'nün bugün yayımlanan raporunda Türkiye uzmanı Andrew Gardner, Türkiye'nin kendi sınırlarına kaçak olarak girenleri koruma altıa almadığını ve bunları mülteci olarak tanımadığını belirterek çifte standart uyguladığını ileri sürdü.
  Af Örgütü tarafından yayımlanan "Mültecilerin Türkiye'de koruma altına alınmayışı" başlıklı raporda yoksul ülkelerden çeşitli sebeplerden dolayı kaçarak Türkiye'ye gelenlerin Türkiye'de koruma altına alınmadığına dikkat çekiliyor. Raporda ayrıca Türkiye'nin 'Mülteci Konvansiyonu' anlaşmasını imzaladığı halde Avrupa Konseyi'ne üye ülkeler dışından gelenleri mülteci olarak kabul etmeyen tek ülke olduğu vurgulanıyor.
  Birleşmiş Milletler Mülteci Birimi'nin Türkiye'deki durumu gözden geçirdiğinin belirtildiği raporda 2006 yılında Birleşmiş Milletler'in Avrupa ülkeleri dışından 4 bin 550 iltica başvurusu aldığını bu rakamın 2008 yılında 12 bin 980'e çıktığı ifade ediliyor. Raporda Türkiye'nin eleştirildiği bir diğer konu ise mültecilerin sağlık hizmetinden yeterince yararlanamaması, barınma ve istihdam konularında tabi oldukları zorluklar. Türkiye'de hükümetin mültecilere tanınan uluslararası hakları görmezden geldiğini rapor eden Andrew Gardner'in, Türkiye ile ilgili raporunda şöyle deniliyor: "Türk yetkililer iltica etmek isteyen mültecilerin haklarını ihlal ediyor. Bazı mültecilere iltica hakkı tanınmasına rağmen bu kişilere karşı ayrımcılık devam ediyor."
  Son olarak Türk hükümetine çağrıda bulunduklarını vurgulayan Af Örgütü yetkilileri, hükümetten mültecilerin haklarının gözden geçirilmesine ve uluslararası hukukun ihlal edilmemesine dikkat edilmesini talebinde bulundu.
  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye Mültecilere Sağlanan Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş