Türkiye Ekonomisini Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Türkiye Ekonomisini Etkileyen Faktörler Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye Ekonomisini Etkileyen Faktörler - Türkiye Ekonomisini Etkileyen Faktörler Nelerdir

  Ekonomi :"İnsanların yaşayabilmesi ve geçinebilmesi için yaptığı etkinliklerin bütünü" olarak tanımlanabilir.

  Ülkemiz ekonomisini etkileyen başlıca faktörler :

  ● Coğrafi Konum
  ● Yer Şekilleri
  ● İklim
  ● Nüfus
  ● Yerleşme

  Türkiyenin Ekonomisini Etkileyen Coğrafi Etmenler


  Türkiyede Ekonomi

  Bir bölgede ekonomi, doğal ortamın etkileri altında doğmuş ve gelişmiştir. Türkiyede ekonominin gelişmesini etkileyen coğrafi etmenler şunlardır.

  Coğrafi Konum

  Türkiye enlemine bağlı olarak ılıman kuşakta yer alır. 4 mevsim belirgin olarak görülür. Bu durum tarımsal ürün çeşitliliğini artırıp, turizm faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Kıtalar arasındaki konuma bağlı olarak endüstrileşmiş Batı Avrupa ülkeleriyle petrol üreten Orta Doğu ülkeleri arasında en kısa kara, deniz ve hava ulaşımı Türkiye üzerinden yapılır. Bu durum ticari faaliyetleri olumlu etkiler.

  Yer şekilleri

  Türkiyenin ortalama yüksekliğinin fazla olması, yüzölçümünüm % 60ını 750 mnin üstündeki toprakların oluşturması, dağlık bir ülke olması nedeniyle, ekonomik faaliyetler genellikle olumsuz etkilenmiştir. Yüksek yerlerde tarımsal faaliyetlerin sınırlanıp, hayvancılık faaliyetlerinin ön plana çıkmasına yol açmıştır. Kıyılarında denizel iklimlerin görülmesi alçak kıyı ovalarında ürün çeşidini artırmış, ekonomiyi olumlu etkilemiştir. Yüksekliğin fazlalığı ve arazinin dağlık olması ulaşımı yer yer olumsuz etkilemiştir.

  İklim


  Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanan Türkiyede iklim koşullarının önemi fazladır. Tarımsal üretim büyük ölçüde yağışlara bağlıdır. Akdeniz ikliminin etkisiyle sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminde tarım yapabilmek için sulamaya gereksinim vardır. Sulamanın yapılmadığı bölgelerde tarımsal üretim iklim koşullarına bağlı olarak değişir. Kışların ılık geçtiği kıyı kesimlerinde don olayları çok enderdir. Sıcaklığın çok düşük değerlere indiği iç ve doğu bölgelerde don olayları uzun sürer. Buna bağlı olarak tarımsal ürün çeşitliliği ve tarım yapabilme süresi kıyıdan iç kesimlere, batıdan doğuya doğru azalır. Kış ılıklığı isteyen ürünler ancak kıyılarda yetiştirilir.

  Nüfus ve Yerleşme

  Genç nüfus oranı fazla olan Türkiyede hızlı kentleşmeye bağlı olarak kırsal nüfus oranı azalmakta, tarım topraklarının miras yoluyla parçalanıp küçülmesi, makineli tarımın yaygınlaşması ve ileri tarım tekniklerinin uygulanmaya başlaması nedeniyle, artan nüfusun gereksinimini karşılayacak ölçüde tarımda verim artışları olmuştur. Genç nüfusun eğitim seviyesinin yükselmesi, tarım dışı sektörlerde çalışan nüfusun artmasına ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesine yol açmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye Ekonomisini Etkileyen Forum Tarih
Türkiye Ekonomisini Etkileyen Coğrafi Etmenler Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Ekim 2012
Türkiye'nin Ekonomisini Etkileyen Coğrafi Etmenler Ülkeler Coğrafyası 17 Ekim 2012
Türkiye Ekonomisini Etkileyen Faktörler, Türkiyenin Ekonomisini Etkileyen Faktörler Ülkeler Coğrafyası 13 Kasım 2011
Türkiye’nin Ekonomisini Etkileyen Coğrafi Etmenler Nelerdir? Ülkeler Coğrafyası 20 Nisan 2011
Türkiye Ekonomisinin Yapısı Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 5 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş