Türkiye Bitki Dağılışı Haritası

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda DeMSaL tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Türkiye Bitki Dağılışı Haritası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bitki Coğrafyası haritası - Bitki Coğrafyası Türkiye


  Bitki coğrafyası bitki türlerinin dünyadaki dağılış biçimleri ile coğrafi özellikler arasındaki ilişkileri araştıran bilim dalı ve Türkiye'deki canlıların dağılışlarını anlamamız için önemli ipuçları veriyor. Bu bilim dalına göre dünya 37 ayrı 'flora bölgesine' ayrılmıştır. Bu sınıflandırmaya göre üç farklı bitki coğrafyası bölgesi Türkiye sınırları içinde buluşur. Türkiye gibi dünyanın çok küçük bir bölümünü kaplayan bir alanda üç ayrı bölgenin buluşması çok nadiren görülen bir durumdur.

  Bitkiler besin zincirinin ilk basamağını oluşturduğu ve hayvan türlerinin dağılışı da büyük ölçüde bitkilere bağlı olduğu için bitki coğrafyasından aldığımız bu bilgiler Türkiye'deki hayvanların çeşitliliğini tam olarak kavrayabilmek açısından büyük öneme sahiptir. Türkiye'de buluşan bitki coğrafyası bölgeleri şunlar: İran-Turan Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Avrupa-Sibirya Bölgesi. Bu buluşmanın gerçeğe yansımasını şöyle örnekleyebiliriz:

  Sinop'tan güneye doğru yürümeye koyulan biri, yol boyunca ilk önce Fransa'dan Sibirya'ya kadar uzanan bir coğrafyanın doğal özelliklerini görecektir. Orta Karadeniz'deki dağları aşıp Orta Anadolu düzlüğüne yaklaştıkça üstünde yürüdüğü topraklar İran'ın ve Çin'in doğal manzarasında bir alana dönüşecektir. Orta Anadolu düzlüğünü geçip Toros Dağları'nın kuzey yamaçlarını aştıktan sonra ise bu kişi İspanya'dan Filistin'e uzanan Akdeniz bitki coğrafyasının topraklarına ayak basmış olacaktır. Başka bir deyişle kahramanımızın rotası, Kuzey Afrika'dan Sibirya'ya ve Çin'e kadar uzanan bir bölgenin biyolojik çeşitliliğinden parçalar taşımaktadır.

  Gerçekten de yeryüzündeki çok az coğrafyada böylesine farklı bir deneyimi yaşamak mümkündür. Bu bitki coğrafyası bölgeleri, "Önemli Doğa Alanları"nın belirlenmesinde kullanılan biyomların tanımlanması açısından da büyük önem taşımaktadır.


  Harita jpg olarak küçük gözüktüğü için dosya olarak eklenmiştir.


  İNDİR
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye Bitki Dağılışı Forum Tarih
Türkiye’nin Bitki Örtüsü ve Dağılışı Ülkeler Coğrafyası 22 Nisan 2011
Türkiyenin bitki örtüsü dağılışı haritası Ülkeler Coğrafyası 30 Aralık 2010
Türkiye'de Görülen Bitki Çeşitleri Ve Dağılışı Ülkeler Coğrafyası 4 Nisan 2010
Türkiye'de bitki örtüsü türleri kısaca Doğa ve Bitkiler 3 Aralık 2014
Türkiyede Bulunan Bitki Türleri Ve Özellikleri Nedir Ülkeler Coğrafyası 27 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş