Türkiye Öcalan için ne söz verdi?

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda Google tarafından 25 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Google

  Google Özel Üye

  Türkiye Öcalan için ne söz verdi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kürt sorunun çözümü için mutlaka ilgili taraflarla konuşulması gerektiğini söyleyen Mehmet Ali Birand, Türkiye’nin istese de Öcalan için bir şey yapamayacağını dile getirerek ABD’li yetkililerle yaptığı o ropörtajı anlattı.

  [​IMG]

  Yahya Gür'ün haberi
  Ciğdem Anad’ın sunduğu NTV soruyor Ne Yapmalı programına katılan Mehmet Ali Birand, PKK sorunun geldiği noktaya dikkat çekerken Türkiye'nin bir şekilde PKK ile temas kurması gerektiğini ancak bunu yapabilecek cesarette hiç kimsenin olmadığını, Öcalan'ın da sorunun çözümünde katkısı olmayacağını dile getirirken Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edilmesiyle ilgili ilginç ayrıntılara değindi.
  Mehmet Birand Kürt sorununda devletin öncelikle ne yapması gerektiğine karar vermesi gerektiğini dile getirerek en başından beri devletin gerekli kararı alamadığı için başta insanı olmak üzere çok şey kaybettiğini dile getirerek “Bu insanlar ne istiyor diye sormalı ve ona göre adamlar atması gerekir.” Dedi. Birand, “İlk başlarda PKK ile Kürt sorunu ayrı idi. Devlet öncelikle yangını söndürelim sonra Kürt sorununa bakarız dedi. Ancak bugün her iki sorun da iç içe geçmiş durumda” dedi. Birand, Türkiye’nin artık kaçacak yeri olmadığını, sorunun çözümünde asıl muhatabın PKK olduğunu ancak bugünkü şartlarda hiçbir hükümetin bu cesareti göstereceğini sanmadığını belirterek “ Muhataplardan bir diğeri de Öcalan’dır. Hiç birbirimizi aldatmayalım. Onun da bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Geriye birtek BDP kalıyor. Türkiye BDP’yi öteyeleyeciğine git şunları yap diyeceğine doğrudan BDP ile konuşmalıdır. BDP’nin ben muhatap değilim git Öcalan ile konuş dese de BDP ile bu olayın yürütülmesi gerekiyor.” Dedi.
  Türkiye’nin bundan önceki süreçte iktidarların Güneydoğu’da yaşananları askeriye havale ettiğini ve kendisini kenarda tutmaya çalıştığını söyleyen Birand, Öcalan’ın yakalanmasıyla birlikte sürecin değiştiğini dile getirdi. Birand, Öcalan için verilen taahhütlere de değinerek “Öcalan Türkiye’ye uçaktan kazara ayağı takılıp düşmeyecek ve öldürülmeyecek diye verildi.”
  Birand, Clinton başka olmak üzere ABD’li yetkilerin Öcalan’ın yakalanması ve Türkiye'ye verilmesiyle ilgili düşüncelerini de şöyle anlattı; CIA, Öcalan'ın durumunu Clinton'a iletti, Clinton Türkiye verilmesini isterken şartlarını açıkladı, Öcalan'ın Türkiye'deki durumuna Mandela örneği verildi. Birand, ABD'nin neden Öcalan'ı koruduğuna ilişkin soruya ise ilginç bir cevap verdi.


  İşte Öcalan'ın Türkiye'ye verilişiyle ilgili Biran'ın söylediği ayrıntılar Tıkla

  TÜRKİYE KANDİL'E OPERASYONLA SORUNU ÇÖZEBİLİR Mİ
  Mehmet Ali Birand Türkiye'nin Kandil'e operasyon düzenlemesi halinde ne sonuç elde edileceğine ilişkin soruya eski bir Genelkurmay Başkanı'nın sözleri ile cevap verdi. Durum hiç de tahmin edildiği gibi değil

  Haber7.com

  Haberin kaynağına gitmek için ve videoyu izlemek için tıklayın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye Öcalan için Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş