Türkiye Çin'e ihracatta rekor kırdı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Türkiye Çin'e ihracatta rekor kırdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'nin Çin'e, küresel ekonomik krize rağmen geçen yıl yüzde 11 oranında artış göstererek 1,6 milyar dolara ulaşan ihracatı 2010 yılında da gelişmeye devam ediyor.
  [​IMG]

  Son resmi verilere göre, yılın ilk üç ayında 452 milyon dolara ulaşan ihracat rakamları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 130 artış kaydetti.
  Sadece 1 - 16 Nisan tarihleri arasında Türkiye'den Çin'e 156 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Yılbaşından bu yana yapılan toplam ihracat 608 milyon dolara ulaştı. Bu gelişmeler ışığında, yılsonu itibariyle 2 milyar dolarlık psikolojik ihracat sınırının aşılması bekleniyor.
  2010'un ilk 4 ayında karşılıklı yapılan ticaret heyetleri ziyaretleri, fuar katılımları ve ticaretin altyapısını geliştirici faaliyetler, bu gelişmeyi de beraberinde getirdi. Özellikle, Çin Ticaret Bakanı Chen Deming'in geniş kapsamlı bir heyetle Ocak ayında Türkiye ziyareti ile Çin'in 5 numaralı adamı olarak görülen Komünist Parti (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Li Changchun'un kısa süre önce gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti, ikili ticaretin geliştirilmesine büyük katkı sağladı.
  Çin'in Türkiye'ye ihracatı ise yılın ilk iki ayında yaklaşık 2,2 milyar dolar oldu ve bu rakam küresel krizin yaşandığı 2009'a oranla artış gösterdi. Türkiye, geçen yıl Çin'e 1,6 milyar dolarlık ihracat yaparken, 12,6 milyar dolar da ithalat gerçekleştirdi. Özellikle ünümüzdeki dönemde ticareti geliştirici faaliyetlerin sürmesi ile zeytinyağı, makine ve fındık alanlarında Türkiye'deki tanıtım gruplarının Çin'e yönelik çalışmalarını hızlandırması ve Çin'e yönelik eyaletler bazında stratejinin uygulamaya konulmasının, ihracatın gelişimine daha da katkı sağlaması bekleniyor.

  THY SEFERLERİ HAFTADA 21'E ÇIKTI
  Li Changchun'un ziyaretiyle sonuçlandırılan, Türk Hava Yolları'nın (THY) frekans seferinin haftada 21'e, kargo seferinin ise haftada 14'e çıkarılmasının, yolcu ve turist sayısının yanı sıra ticari ilişkilerin gelişimine de büyük katkı sağlayacağı ifade ediliyor.
  Pekin ve Şanghay'a haftada 10 sefer yapan THY, İstanbul'dan Pekin, Şanghay ve Guangzhou şehirlerine haftanın her günü sefer yapacak.
  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye Çin'e ihracatta Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş