Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları, Osmanlı ile cumhuriyet dönemlerine tanıklık eden, bin yıllık olduğu tahmin edilen kestane ağacı halen meyve veriyor

  [​IMG]

  [​IMG]

  KÜTAHYA - Kütahya merkeze bağlı Kumarı köyünde bulunan ve Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları, Osmanlı ile Cumhuriyet dönemlerine tanıklık eden, 1000 yıllık olduğu tahmin edilen Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı, halen meyve veriyor.

  Kütahya Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Nihat Değirmenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin 7 kilometre güneyindeki köyün Boyacılar mevkisinde en az 1000 yıllık olduğu belirlenen ağacın, 7 Eylül 1995’te Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince "anıt ağaç" olarak tescil edildiğini bildirdi.

  Yapılan araştırmalara göre "Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı" olduğu tespit edilen 1000 yıllık ağacın yakınındaki iki kestane ağacının da aynı tarihte tescillendiğini anlatan Değirmenci, söz konusu ağacın hala meyve vermesinin dikkat çektiğini söyledi.

  Köyün eski muhtarı Ali Çelik de (55), kendisinin muhtarlığı sırasında Anıtlar Kurulundan gelen yetkililerin bu ağacın en az 1000 yıllık olduğunu belirlediklerini anlattı.

  Ait ağacın meyvesini çocukluğundan bu yana topladıklarını bildiren Çelik, "İşin ilginç yönü, kaya üzerinde yetişen ve rüzgar, yağmur, kar gibi etkenlerle kökü iyice belirginleşen bu ağacın hala 400-500 kilogram arasında meyve vermesi" dedi.

  Ağacın 8 metre çap ve 25 metre yüksekliğe sahip olduğunu belirten Çelik, köye dışarıdan gelen ziyaretçilerin ağacın önünde fotoğraf çektirdiklerini ifade etti.

  Üç kestane ağacına çakılan metal plakalarda, "Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiştir" ifadesi yer alıyor. (aa)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye’nin yaşlı kestane Forum Tarih
Türkiye’nin ulaşım ağı içerisindeki yeri ve önemi nedir? Ülkeler Coğrafyası 17 Ekim 2012
Türkiye’nin Jeopolitik Önemi Ülkeler Coğrafyası 21 Haziran 2011
Türkiye’nin Matematik ve Özel Konumunun Özellikleri Ülkeler Coğrafyası 15 Haziran 2011
Türkiye’nin İhracat ve İthalat Ürünleri Ülkeler Coğrafyası 15 Haziran 2011
Türkiye’nin Yönetim Yapısı Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 15 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş