Türkgözü Köyü Posof Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Türkgözü Köyü Posof Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkgözü Köyü Posof-Türkgözü Köyü Tanıtımı -Türkgözü Köyü Hakkında -Türkgözü Köyü Resimleri  Türkgözü, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: POSOF - İl: ARDAHAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 97 km

  İlçeye Uzaklığı: 16 km

  Rakım: 1000 m

  Tarihçe
  Eski adı Badele olan köyün kelime anlamı; "Bad ile çevrili" anlamındadır. Zamanla Bad-ile ve Bad-ele şeklini almıştır. Bir diğer rivayette Bedel'den geldiği şeklindedir. Yeni adı Türkgözü ismi ise; sınırları itibariyle Gürcistan toprakları içine girinti yaptığı için ve Türkiye'nin kuzey doğuda en son köyü olduğu için bu adı almıştır. Ahıska bölgesine sınır köy olan Türkgözü köyü, halkı Kıpçak Türkü asıllıdır. Köyde bulunan kilise, mezarlar ve çeşitli tarihi eserler burasının çok önceki zamanlarda yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Ancak şuan köyü oluşturan halk 1700'lü yıllarda Gürcistan'ın Ahıska ilinden avlanmak için gelen Ali ve Zontri adlı iki kişi, köyün güneydoğusundaki kaynağın başında bir ceviz ağacı görürler. Orman içindeki bu ceviz ağacı bunlara burada yaşanabilirlik ümidi verir. Etrafı inceledikten sonra, buraya gelerek yerleşmeye karar verirler. Gidip evlerini alarak gelip buraya yerleşirler. Uzun boylu, iriyarılığından dolayı lakabına Zontri denen adamın oğlu Ali'nin töremesi, Selim Ağagil adlı sülaledir. Daha sonra Ahıska, Kars, Muş, Acaristan ve Posof'a bağlı Gönülaçan ve Taşkıran'dan buraya gelen aileler bugünkü köyü oluşturmuşlar.

  Coğrafya
  Ardahan iline 97 km, Posof ilçesine 16 km uzaklıktadır. Kodiyan Platosu’nu, Kobliyan Ovası’ndan ayıran bir düzlükte kurulmuştur. Güney doğusunda akan Posof Çayı, Gürcistan ile olan sınırın bir kısmını belirler. Bol miktarda bahçe vardır. Her çeşit meyve ve sebze yetiştirilebilir. Badele elması meşhurdur. Komşuları; Armutveren, Sarıdarı köyleri ve Gürcistan ile komşudur. Biri köyün doğusunda, ikisi de Pala Mahallesi’nde olmak üzere 3 adet gölü vardır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi görülmektedir. Ardahan ve Posof'un iklim bakımından en çok sıcakların görüldüğü köydür.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 272
  2000 500
  1997 388

  1950'li yılarda başlayan göç ilk zamanlarda Kars yöresi seçilirken son yılarda İnegöl başta olmak üzere batı kentleri tercih edilmektedir. Sadece İnegöl'de oturan aile sayısı 90 haneyi aşmış olup İnegöl'ü ; Kocaeli, İstanbul, Bursa, Ankara, Kars, Antalya, İzmir, Eskişehir, Amasya, Yalova, Isparta, Çorum, Balıkesir ve Denizli takip etmektedir. Yurt dışında ise en fazla Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Ürdün, Rusya, ABD ve Makedonya'da da ikamet eden Badeleliler bulunmaktadır. Şu anda köyde sadece 70 aile oturmaktadır. Şu an köydeki bu nüfus ise bütün Badeleliler sadece %5'ini oluşturmaktadır. 1997'de Türkgözü Sınır Kapısı'nın açılmasıyla köyden dışarıya göç durmuştur. Köyün yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu ise fazladır.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım, ticaret, arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak: Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkgözü Köyü Posof Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş