Türkel Minibaş Kimdir - Türkel Minibaş Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Türkel Minibaş Kimdir - Türkel Minibaş Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkel Minibaş Kimdir - Türkel Minibaş Resimleri - Türkel Minibaş Biyografisi - Türkel Minibaş Hakkında  Prof. Dr. Türkel Minibaş, (d.1953, İstanbul - ö. 6 Şubat 2009, İstanbul), yazar, öğretim üyesi, ekonomist.

  [​IMG]

  Çocukluğunda Muhsin Ertuğrul'un desteğiyle Fatih Şehir Tiyatrosu'na iki yıl oyunculuk yapan ve ilköğretiminin ardından AFS'den burs kazanarak, Los Angeles Pacific Palisades High School'da tamamladığı lise eğitiminin ardından 1971 yılında Türkiye'ye dönerek Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olan Minibaş, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi'nde doktorasını yaptı. Üç yıl sonra doçent olan Türkel Minibaş, 1995 yılında Uluslararası İktisat alanında profesörlük elde etti. Kalkınma iktisadı ve tarım ekonomisi konularında önemli çalışmalar yaptı.

  İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmasının yanı sıra, yine aynı okulun "Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi"'nde müdür yardımcılığı ile, Anadolu Üniversitesi AÖF İstanbul İl Koordinatörlüğü görevlerini de üstlenen Prof. Minibaş, birçok projeye imza attı. 1991 yılında 1. Ulusal Çocuk Kurultayı'nı düzenledi. 1995 yılından 1999'a kadar İMKB danışmanlığı yaptı. YKY ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yayın komisyonunda görev alan Türkel Minibaş, ÇYDD Genel Başkan Yardımcılığını yürütmekteydi. Kadın ve çocuklar üzerine çeşitli çalışmalar yaptı. Çocukluğundan kalan tiyatro tutkusunu, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitmenlik yaparak sürdürdü.

  “ Her deli cesur olmaz, deliler korkak da olabilirler. Delilikte yaratıcılık, öteyi görebilmek vardır, ama cesur bir deli bunların hepsini bir araya getirerek analiz yapandır - T. Minibaş ”

  1994 yılından bu yana Cumhuriyet gazetesi ve bianet.org web sitesinde düzenli köşe yazıları yazmasının dışında iki de kitabı bulunan Profesör Minibaş, Umut Çocukları Derneği, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, Türk Kültür Vakfı, Türkiye Avrupa Vakfı, Türk Çağ Vakfı, İstanbul Mülkiyeliler Vakfı, Sosyal Demokrasi Vakfı ve Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşunda kuruculuk ve çalışmalar yaptı. Mide kanseri nedeniyle tedavi görmekte olduğu hastanede yaşamını yitirdi.

  Kitapları

  * Azgelişmiş Ülkelerde Kalkınmanın Finansman Politikaları ve Türkiye
  * Çağ atlatma serüveni 1453-1980
  * Bu Kez Düşmanın Adı: Terör
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkel Minibaş Kimdir Forum Tarih
Türkelli İlköğretim Okulu Menemen İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Şubat 2011
Türkeli Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Türkelli İlköğretim Okulu Beşikdüzü Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Türkelli İlköğretim Okulu Araklı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Türkeli 125. Yıl Gazi Anaokulu Sinop Türkeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş