Türkbeylikkışla Köyü Söğütlü Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Türkbeylikkışla Köyü Söğütlü Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Söğütlü Türkbeylikkışla Köyü - Türkbeylikkışla Köyü Hakkında - Türkbeylikkışla Köyü Tanıtımı - Türkbeylikkışla Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Harun UZUN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 264 693 31 73

  Cep Telefonu:
  0 533 223 23 47

  Tarihi

  Adanı Sakarya Meydan Muharebesinden Almış Olan Türkbeylikkışla Köyü, Yerleşke Olarak Ovaya Kurulmuştur. Türk Eki Köyümüzün Bir Göçmen Köyü Olmadığını Belirtir. Sonradan Göç Almış Olan Türkbeylikkışla Köyü (107) Yüz Yedi Hanedir. Geneli Bu Günlere Manavlık Yaparak Gelen Köyün Eskileri Manav Milleti Olarak Bilinir. Eskiler Kabakçı Olarak Da Tanırlar. Köyün Muhacir Halkının Tarihide Eskidir. Muhacir, Manav ve Lazlar Huzur İçerisinde Yaşamaktadırlar.

  Kültür

  Gelenek Görenek Kültür Köyümüz gelenekleri: Aşure günlerinde imkanı olan her hane aşure yapar. Mümkün olduğunca bu günler anlaşılır ve herkes yaptığı aşureyi yakın komşularına dağıtır. Ramazan aylarında yufkalar açılır.Makarnalar kesilir.Keşkek köyümüzün geleneksel bir ürünüdür. Genelinde mevlitler de yapılır. Tarhana çorbası bizim için bir gelenektir. Tarhanamızı kendimiz yaparız.Yoğrulan tarhana kurutulur, ufalanır ve raflara kaldırılır. Can istedikçe Raflardan sofralara gelir ve afiyetle içilir.

  Köyümüz de Trabzon Göçmeni Laz, Bulgaristan Göçmeni Muhacir ve Eskiler geçimlerini- manavlık yaparak sağladıkları için adı Manav kalan yerli Milletten oluşmaktadır. Bunlara kabakçı da derler. Civar köylere göre en çok millet Türk beylikkışla köyünde yaşamaktadır.

  Köyümüzün geçmişini anlatan büyüklerimizin anlattığı bir Türkbeylikkışla’yı bulmak mümkün değil. Ekonomik olarak eskiye nazaran çok kişiler durumlarını düzeltmişler. Köyde eskisi kadar fakir yok. Fakat gelenek diye sunacağımız bek fazla hazinemiz yok. Eskiden tvist oynarlarmış. Şimdi o oyunu bilen yok. Önceden Gençler Dogil oynarlardı. Şimdi gençler internet kafelerden çıkamıyorlar. Çelik çomak oynanırdı. İlkokul zamanımızda ağabeylerimiz ovada bizi güreştirmeden eve göndermezdi.

  Tüğünlerde oynanan Üçayak, Halay, Ağır çiftetelli Vazgeçilmez Gelenekleridir.


  Coğrafya

  Sakarya iline 13 km, Söğütlü ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 383
  1997 - 431

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık|hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzün genel olarak gelir kaynağı Tarım ve Hayvancılıktır. Hayvancılığın büyük bir bölümü büyük baş olup koyun ve keçi besleyen haneler de var. Köyümüz merasından geçen otobanla birlikte değerlenen arsalarımıza yatırımlar gecikmedi. Otobana sıfır bir büyük baş hayvan ahırı bir de otobana 500 m içeride tavuk kümesi yapıldı.Tarım da ise Mısır başta olup büyük bir bölüm şeker pancarı ekmekte. Tutun, Yonca, Çekirdek kabağı, Patates(bayır toprağı olacak)ekilir. Salçalık biber, taze fasulye, Pıt pıt mısırı, Marul, Ak kabak, Karpuz-kavun, Vs. Mahsullerinin ekimi de yapılır. Pancar pekmezi yapılır

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup akşam 20:30'a kadar Çeşmemeydanı' ndan belediye otobüsü hizmet vermektedir.Köyde elektrik ve sabit telefon ayrıca adsl internet mevcuttur.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkbeylikkışla Köyü Söğütlü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş