Türkali Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Türkali Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkali Köyü Merkez - Türkali Köyü resimleri - Türkali Köyü hakkında - Türkali Köyü tanıtımı Balıkesir  İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Türkali Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Dağ eteğine kurulu bir alevi köyü olan Türkali ilk yerleşimden bu yana 170-180 yıl geçmiştir.Kurulduğu tarih kesin olarak bilinmemektedir.Günümüzde 928 köyü bulunan Balıkesir’in 1845’de Balıkesir kazası iken, 47 köyü vardır. Bunlardan başka değişik yerlerde 20 Aşiret ve bunlara bağlı çok sayıda cemaatler yaşamıştır. Bunlar arasında Cemaat-i Çepni aşiretine bağlı alt gurupları arasında bulunan Tahtacılar Karye-i Çinge civarında Türkali çiftliği mahallinde yaşamıştır. Kayıtlara göre, 12 haneleri ve 47 erkek neferleri bulunmuştur. Türkali çiftliğine ilk yerleşen 12 Tahtacı hanesine, 1884’de Balıkesir’in muhtelif yörelerinde konar-göçer olarak yaşayan Çepniler de gelip yerleşmişlerdir.1890 yılına gelindiğinde ise, Balıkesir’in 102 olan Merkez köyleri arasında Türkali de bulunmaktadır.

  Türkali’ye önceleri ve ilk yerleşimler sırasında, 1530 Tarihli ve 166 Numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Mufassal Tahrir (sayım) Defteri kaynaklarına göre, Türkeri ve Türkeli de denilmiştir. Çünkü, Ertuğrul zamanında keşif amaçlı ve yöreyi Hristiyan baskınlarından korumak için üç yiğit asker Türkali civarına gönderilir ve bu üç yiğit askere Türkeri denilmiştir.Daha sonra da köyün adı değişikliğe uğrayarak Türkali olmuştur.

  Kültür

  Türkali köyünden yurt dışında çalışmaya giden çok aile vardır.Köy halkının eğitim düzeyi oldukça yüksektir.İlkbahar'da köyde hıdrellez hayırları düzenlemekdir.Evlerinin Önleri Sarı Karınca, Asmada Salmış Filizi ve Mendili oyaladım adlı türküler köyün ünlü türküleridir.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 18 km. uzaklıktadır.Pamukçu kasabasına 7 km. uzaklıktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000
  1997

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Gelir düzeyi iyi olan bu köyün geçim kaynağı tarımdır.Her köyde olduğu gibi hayvancılıkla uğraşan evler vardır.Ama bu özel bir geçim kaynağı değildir. Köyde henüz bir üretim hanı, fabrika, çiftlik vb. yoktur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün bir adet Cami'si vardır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüz hakkındaki bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkali Köyü Merkez Forum Tarih
Türkali Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Türkali Köyü Soma Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010
Fatmagül'ün Suçu Ne Kitabı - Vedat Türkali Kitap, Resim ve Dergi 2 Kasım 2011
Mavi Karanlık - Vedat Türkali Kitap, Resim ve Dergi 19 Şubat 2010
Yalancı Tanıklar Kahvesi ... Vedat Türkali Kitap, Resim ve Dergi 17 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş