Türkali Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Türkali Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zonguldak ili Merkez ilçesi Türkali Köyü

  Köyün adi neden turkali diye merak edenler olabilir köyün bi zamanlar fransa nin elinde iken orada tek turk olan ali adinda biri yasarmis daha sonralari koyu fransanin elinden turkler almis ve koyde yasayan ali adli kisinin de turk olmasi sonucunda koye turkali adini vermisler.

  Köyün bayramlarda ortalama 10 çeşitten oluşan yemeklerini gelen bütün misafirlere ikram geleneği mevcuttur.Ayrıca sokaklarda herkesin ama özellikle çocuk ve gençlerin gün boyu gezmesi,çeşitli satıcıların olması köyü panayır alanına döndürmektedir.Bu durum, bayramlarda Türkali'yi civardaki yerleşimlerin cazibe merkezi haline getirmektedir.Bu nedenlerle köyde bütün bayramlar çok kalabalık ve eğlenceli geçmektedir. Köyün geleneksel yemekleri; sütlü çorba (sütlaç),halıçka çorbası,barbunyalı pırasa(paklalı pırasa),etli kapuska,soğan dolması,köy pilavı,çılbır,zılbıt,zırfa,fasulye turşusu,kıvırma tatlısı,mısır ekmeğidir. Düğünlerde zaman zaman davul zurna eşliğinde köçek oynatma geleneği devam etmektedir. Köyde yapılan arıcılık sonucunda, sağlığa çok faydalı ,tadı hafif acı olan kestane ve çam balı elde edilmektedir.

  Yaz aylarında Almanya'dan ve yurtiçinden gelenler nüfusu iki ya da üç katına kadar çıkarmaktadır.Düğünler için hafta sonları yeterli gelmediğinden tüm hafta içi düğün ve kına geceleri eğlenceleri sürdürülebilmektedir.

  Zonguldak merkezine 25 km uzaklıktadır. Denize sıfır, etrafı dağlarla çevrili, yeşille mavinin birleştiği bir sahil köyüdür. Zonguldak'ın en uzun ve en güzel sahillerinden birine sahip olan Türkali'de kışları da açık olan bir turistik tesis,restaurantlar,sahilde kafeler mevcuttur.

  Ulaşım Zonguldak ve Çaycuma,Filyos yönünden tren,otobüs ve özel araçlarla sağlanmaktadır.Zonguldak 25 km, Çaycuma 22km,Filyos 4 km mesafededir.


  Muhtar: İsmail CİN

  Telefon: 227 54 36  Zonguldak ili Merkez ilçesi Türkali Köyü Resimleri

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkali Köyü Hakkında Forum Tarih
Türkali Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010
Türkali Köyü Soma Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010
Fatmagül'ün Suçu Ne Kitabı - Vedat Türkali Kitap, Resim ve Dergi 2 Kasım 2011
Mavi Karanlık - Vedat Türkali Kitap, Resim ve Dergi 19 Şubat 2010
Yalancı Tanıklar Kahvesi ... Vedat Türkali Kitap, Resim ve Dergi 17 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş