Türk tasarımcının otomobili kriz takmadı

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 18 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Türk tasarımcının otomobili kriz takmadı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Global finans kriz dünya otomotiv devlerini olumsuz etkiliyor. ABD'li otomotiv firmaları iflasın eşiğine gelirken, Avrupa ve Japonya'dan da kötü haberler geliyor. Otomotiv devleri, daralan talep nedeniyle üretimlerini kısma yoluna giderken yeni yatırım projelerini de iptal ediyorlar. Ancak, krizden etkilenmeyen ve projelerine tam gaz devam eden firmalar da var. Volkswagen Grubu eski Tasarım Başkanı Murat Günak'ın da ortağı olduğu Sprit Avert gibi
  250 MİLYON EURO
  Volkswagen'den ayrıldıktan sonra İsviçreli yatırımcı Sprit Avert'in patronu Lorenzo Schmid'le kompakt sınıfta yer alacak yeni bir hibrid otomobil üretmek üzere yola çıkan Günak'ın projesinde ikinci aşamaya gelindi. 18 ay önce tanıtılan projenin ikinci aşamasında, üretilen ilk otomobil geçen ay Almanya'da Petersberg ile Bonn arasında test sürüşünü başarı ile tamamladı. Mindset adı verilen hibrid otomobil, bu ay içinde Avrupa'da yollara çıkacak. Böylece potansiyel tüketicilerin otomobili tanıması sağlanacak. Tüketicilerin isteklerine göre otomobilde bazı değişikliklerin yapılması da planlanıyor. Toplam 250 milyon Euro yatırım yapılan otomobilin satışa sunulacağı tarihte de bir değişiklik yok. Günak, Mindset'i 2009 yılının ikinci yarısında satışa sunmaya hazırlanıyor. Otomobilin üretimi için Fransız niş otomobil üreticisi Heuller'le anlaşan Günak, yılda 10 bin adet otomobil üretimini planlıyor. Otomobilin fiyatının ise 30 bin Euro olacağı tahmin ediliyor.

  MURAT GÜNAK'I DÜNYA TANIYOR
  MURAT Günak, Kassel Güzel Sanatlar Okulu''nda endüstriyel tasarım bölümünü bitirdi. Patrick Le Quement'ın teşvikiyle, Londra Kraliyet Güzel Sanatlar Okulu'nda mastır yaptı. Günak, Ford, Mercedes, Peugeot, DaimlerChrysler'de çalıştı. 2004'te Volkswagen Grubu Tasarım Başkanı oldu. 2007'de görevinden ayrıldı.
  [​IMG]

  100 KM/S HIZA 7 SANİYEDE ULAŞIYOR
  4.20 metrelik Mindset, sıfır emisyonla yol alıyor. Yüksek performanslı lityum iyon batarya yardımıyla otomobil 100 km. boyunca elektrik enerjisiyle yol alıyor. 0'dan 100 km/s hıza 7 saniyede ulaşıyor.

  HEM ÇEVRECİ HEM SÜRÜŞ KEYFİ VERİYOR
  FORD, Mercedes, Peugeot, DaimlerChrysler ve VW Grubu'nda çalışan Günak'ın tasarladığı bir çok başarılı model bulunuyor. Ancak, Günak'ın tasarımını yaptığı projeler içinde şimdiye kadar çevre dostu özel bir otomobil yok. Günak, Mindset adı verilen proje için "İnsanlar bu otomobili sadece sıfır emisyon özelliğinden dolayı değil, kullanmaktan keyif alacakları bir otomobil olduğunu için de sevmeli" diye konuşuyor
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş