Türk sinemasının 60 yılı sahnede

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 14 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türk sinemasının 60 yılı sahnede konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Usta sinema yönetmeni ve yapımcı Ülkü Erakalın, 60 yıllık sanat birikimini birçok ilde sahnelediği ''Yıldızlar Gökte Yaşar'' isimli tek kişilik tiyatro oyununda birleştirdi.


  Erakalın, ''Yıldızlar Gökte Yaşar'' adlı Türk sinema tarihini anlattığı tek kişilik tiyatro oyununu sahnelemek için geldiği Konya'da, , İstanbul Devlet Konservatuvarı müzik bölümü mezunu olduğunu, bir dönem gazetecilik de yaptığını anlattı.


  Hayatının tesadüflerle dolu olduğunu belirten Erakalın, ''Üç Arkadaş filminden sonra Muhterem Nur ile röportaj yapmaya gittiğim sırada Yönetmen Memduh Ün ile tanıştım. Memduh Ün, 'asistanlığımı yapar mısın' dedi. Sinema hayatım bu küçük tesadüfle başladı'' dedi.


  İlk filminin 1969 yılında çektiği, Göksel Arsoy, Muhterem Nur, Suna Pekuysal'ın oynadığı ''Unutamadığım Kadın'' olduğunu ifade eden Erakalın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Sadri Alışık gibi önemli oyuncularla çalıştığını, 150'nin üzerinde sinema filmi ve 500'ün üzerinde televizyon dizisi çektiğini söyledi.


  -Turne devam ediyor-
  60 yıllık arşivini ''Yıldızlar Gökte Yaşar'' isimli oyunla sunmaya çalıştığını ifade eden Erakalın, şunları kaydetti:


  ''60 yıllık sanat birikimimi 'Yıldızlar Gökte Yaşar' isimli tiyatro oyunumda birleştirdim. Senaryosunu yazdığım oyunun yönetmenliğini de ben üstlendim. Tek kişilik oyunumda müzikler de bana ait. Dört çalışma alanımın birleştiği bir oyun oldu bu. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'in sunduğu imkanla bütün Anadolu'da Devlet Tiyatroları'nı dolaşıyorum. Oyunu sahnelemeye Kasım ayında Erzurum'da başladım. Trabzon, Antalya, Adana, Diyarbakır, Bursa'da oynadım. Bundan sonra 24 Martta Sivas'ta sahneleyeceğim. Nisan ayında da Gaziantep ve Van'da sahneleyip turneyi tamamlayacağım.''


  Dört yılda hazırladığı oyunda anılarını canlandırdığını anlatan Erakalın, ''Ben bu oyunda sinemayla tiyatroyu buluşturdum. Oyunu izlerken hem sinemaseverler hem de tiyatroseverler mutlu oluyor. Sahnede arkadaki ekranda Türk sinemasının ve Türk tiyatrosunun 60 yıllık tarihi bana eşlik ediyor. Tiyatro sahnesinde anılarımı anlatıp arkadaki perdeden film karelerini gösteriyorum, piyano çalıp şarkı söylüyorum'' dedi.


  AA
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş