Türk profesörden imamlara veryansın

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Türk profesörden imamlara veryansın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almanya'nın Osnabrück Üniversitesinde görev yapan Din Bilimi Profesörü Rauf Ceylan, Almanya'da büyük kitlelere ulaşabilen bazı imamların, çok tehlikeli olduğunu söyledi.

  [​IMG]

  Ceylan, "Der Spiegel" dergisinde yayımlanan röportajında, Almanya'da gayrimüslimlere karşı nefret çağrısında bulunan, teoloji eğitimi görmemiş bazı imamların, İslam dinini çok basite indirgeyerek özellikle gençler için cazip hale getirdiğini belirtti ve "Nefret çığırtkanlığı yapan imamlar, insanları ikna etme potansiyelleri yüksek olduğu için çok tehlikeli" dedi.
  Bir insanın nasıl radikal hale gelebildiğinin sorulması üzerine Ceylan, radikalliğin, özellikle kimlik krizi yaşayan insanların, radikal ve karizmatik insanlarla karşılaşmasından sonra ortaya çıktığını, Almanya'daki yaklaşık 2 bin imamdan çok azının radikal olduğunu, ancak camilerin yerine kültür derneklerinde ve binaların arka avlularında vaaz verdikleri için izlenmelerinin çok zor olduğunu ifade etti.
  Almanya'da görev yapan imamların radikal eğilimlere karşı hassasiyetinin artırılması gerektiğini kaydeden Ceylan, camilerdeki imamların yaklaşık dörtte üçünün geleneksel muhafazakar insanlar olduğunu, örneğin kadınlarla erkeklerin rolünün farklı olduğuna inandığını, bu nedenle İslam dinini çağdaş bir şekilde yorumlayan diğer imamların desteklenmesi gerektiğini bildirdi.
  İslam teolojisinin Almanya'da öğretilebilmesi için acilen yeni yapıların oluşturulması gerektiğini savunan Ceylan, Osnabrück'te 2012 yılında bir İslam Enstitüsü'nün kurulacağını, ancak yeterli derecede eğitimli teoloji profesörleri bulmanın zor olacağını belirtti.
  İmamların Almanya'da iyi bir şekilde eğitilebileceği konusunda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) benzeri bazı büyük Müslüman kuruluşların şüphesi olduğunu ifade eden Ceylan, iyi eğitilmiş imamların, görüşleri ile radikal insanlara karşı mücadele edebilmesi gerektiğini kaydetti.
  Ceylan, okullarda İslam dini eğitimi verilmesi gerektiğini, bu konuda çok konuşulduğunu, ancak bugüne kadar fazla bir şey yapılmadığını savundu.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk profesörden imamlara Forum Tarih
Türk profesörden müthiş buluş Genel Sağlık 27 Kasım 2008
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş