Türk: Obama'ya Kürt sorununu anlattım

'Yurt İçi Haberler' forumunda NeslisH tarafından 6 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türk: Obama'ya Kürt sorununu anlattım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) -DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Obama'ya Kürt sorunu ile ilgili bugüne kadar dile getirdikleri düşünceleri ilettiklerini ve Kürt sorunun çözümüne dönük bir rapor sunduğunu söyledi.

  Türk, Meclis'te ABD Başkanı Obama ile gerçekleşen görüşme hakkında gazetecilere bilgi verdi. Türk, görüşmenin çok kısa süreli tanışmayı esas alan bir görüşme olduğunu ifade ederek, “Ama buna rağmen 6-7 dakikalık bir süre içerisinde Türkiye'de Kürt sorununun çözümü, barışcıl bir sürecin gelişmesi, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Ortadoğu'da demokratikleşmenin olgunlaşması için Kürt sorununun mutlaka barışcıl ve diyalogla çözümünü esas alan düşüncelerimden söz ettim. Bu konuda zamanın darlığını bildiğimiz için parti olarak bugüne kadar savunduğumuz, kamuoyuna yansıyan düşüncelerimizi raporda dile getirdik” dedi.

  Obama'nın, demokratik siyasetin önemini ve özellikle DTP'nin, Kürt'lerin demokratik siyasetin içinde olmasının çok önemli olduğunu ifade ettiğini anlatan Türk, “Çok önemli bir görev üstlendiğimizi ifade ettiler. Biz de çözümsüzlüğün kaynağının ortaya çıkması konusunda artık bu meselenin çok ciddi şekilde masaya yatırılması gerektiğini dile getirdim. Biz her zaman çok açık söylüyoruz. Meseleyi Türkiye'nin bütünlüğü içerisinde çözümünden yana olduğumuzu. Ama diğer parçadaki Kürt'lerin de demokrasi özgürlükçü bir sistemin gelişmesi noktasında olması gerektiğine dikkat çektim” diye konuştu.

  Obama'nın, Kürt sorununun silah ve şiddetle çözümünün gerçekleşmeyeceğini dile getirdiğini belirten Türk, şöyle dedi:
  “Biz de silah ve şiddetin tek taraflı olmadığını, bugüne kadar bölgede 17 bine yakın faili meçhul cinayetlerin işlendiğini, bunların da tamamına yakınının sivil olduğunu dile getirmeye çalıştık. Bize göre olumlu bir görüşme. Zaten düşüncelerimiz çok açık. Bu Türkiye'nin iç meselesi. Ama bugün sorunlar artık uluslararası boyutlar olarak coğrafyamıza yansıyor.”

  -İLK KÜRT LİDER-

  “Her zaman söylediğimiz gibi artık Türkiye halkı, siyaseti oturup gerçekten bu süreci doğru okuması ve formüller üretmesi gerekiyor” diyen Türk,
  Obama'nın bugüne kadar bir çok Kürt liderle tanıştığını ancak, ilk kez Türkiye'li bir Kürt liderle konuştuğunu da söyledi.
  Türk, “Obama'nın Genel Kurul'daki konuşmasını nasıl değerlendirdiniz?” diye soran bir gazeteciye, “Obama Türkiye'ye bir mesaj verme durumundaydı. Konuşmasında çok önemli mesajlar öne çıkmadı. Ermeni meselesi konusundaki sözleri farklıydı. Meselelere çok değinmedi. Konuşması herkesce bilinen bir konuşmaydı” yanıtını verdi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş