Türk Mühendisden Yeni İcat - Yeni Nesil Aydınlatma Cihazı

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Türk Mühendisden Yeni İcat - Yeni Nesil Aydınlatma Cihazı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk mühendisden yeni nesil aydınlatma cihazı


  Türk mühendis Mehmet Arık, Edison'un ampulünü tarihe gömecek yeni bir aydınlanma teknolojisi geliştirdi.

  [​IMG]

  Edison’un ampulü icat etmesinin 131’inci yılı kutlanırken, tüm dünyada aydınlatma teknolojisini baştan aşağı değiştirecek yeni buluş “LED ampul” bir Türk bilim adamının liderlik ettiği mühendis ekibi tarafından geliştirildi. Ampul elektrik tüketimini yüzde 70 azaltıyor ancak 50 dolarlık fiyatı düşündürüyor.

  İlk kez medyaya gösterildi

  Amerikan General Electric Şirket’inin aydınlatma teknolojileri konusundaki ekibinin başında bulunan Türk mühendis Mehmet Arık, ampulü tarihe gömecek buluşları “LED ampulü” ilk kez dünya medyasına gösterdi. Minik LED ampullerin yan yana konulması sonrasında 100 Watt’lık ampullere eşdeğer ışık verebilen bir yeni nesil aydınlatma cihazı ürettiklerini belirten Arık, “Bu teknoloji sayesinde elektrik faturaları büyük ölçüde azalacak ve 2011 yılından itibaren başta Amerika olmak üzere tüm dünyadaki evlerin aydınlatılmasında bu teknoloji kullanılmaya başlanacak” diye konuştu.

  Yüzde 70 tasarruf sağlıyor

  LED teknolojisi, ışığın yanı sıra büyük ölçüde ısı da üreten bir sistem olduğu için bu özel LED ampuller aynı zamanda bir soğutma sistemini de içinde barındırıyor. Türk mühendis Arık tarafından bizzat tasarlanan bu soğutma sistemi de yolcu uçaklarındaki jet motorlarının soğutma sistemleri temel alınarak hazırlandı. General Electric’in geleceğin teknolojisi olarak lanse ettiği bu yeni ampullerin tek dezavantajı ise fiyatları. 20 yıl ömürlü ve düşük elektrik kullanımlı bir LED ampul, 40–50 dolar civarındaki bir fiyatla satışa sunulacak. Ancak uzmanlar, bu süre içerisindeki kullanım sırasında ödenen elektrik faturasının normal ampul kullanımından %70 daha düşük kalacağını, bu şekilde LED teknolojisinin kendisine ödenen fiyatı hak ettiğini savunuyor.

  11 patenti bulunuyor

  ABD’nin New York eyaletinin başkenti Albany’de yaşayan Mehmet Arık, 1969’da Türkiye’de dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1996 yılında mastar’ını Miami Üniversitesi’nde tamamladı. Doktorasını ise Minneapolis’teki Minnesota Üniversitesi’nden aldı. ABD’deki Stout Mühendislik Teknolojileri firmasında bir yıl başmühendis olarak görev aldı. Daha sonra Minnesota Üniversitesi’nde yıl boyunca araştırma görevlisi olarak çalıştı ve 2000 yılında General Electric’in (GE) Niskayuna’daki Küresel Araştırma Merkezinde yüksek seviyeli termal uzmanı olarak çalışmaya başladı. Halen aynı merkezde görev alıyor. Endüstri ve mekanik mühendisliği alanlarında uzmanlaşan Arık, aynı zamanda GE Araştırma Merkezi’nde proje direktörü olarak da 4 yıldır görev alıyor. Bunun dışında son dört aydan beri Uluslararası Isı ve Kütle Transferi Merkezi’de bilim konseyi üyesi unvanına sahip. Elinde 11 ABD patenti bulunan ve ayrıca 5 patent için de onay bekleyen Arık’ın saygın akademik dergilerde yayımlanmış 30 kadar çalışması var. Uzmanlık alanları arasında hava ve sıvı soğutmalı elektronik, fotonik paketleme ve tıbbi sistemler gibi başlıklar bulunuyor

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Mühendisden Yeni Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş