Türk Kimliğinin Yaratılması ve Ulusal Kimlik Sorunu Üzerine - Suavi Aydın

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türk Kimliğinin Yaratılması ve Ulusal Kimlik Sorunu Üzerine - Suavi Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Kimliğinin Yaratılması ve Ulusal Kimlik Sorunu Üzerine kitap tanıtımı - Türk Kimliğinin Yaratılması ve Ulusal Kimlik Sorunu Üzerine kitap özeti  Kitabın künyesi

  Türk Kimliğinin Yaratılması ve Ulusal Kimlik Sorunu Üzerine
  Suavi Aydın

  Özgür Üniversite Kitaplığı

  » Araştırma
  » İnceleme

  Ocak 2010, 144 sayfa, ISBN: 9789758449644

  Kitap hakkında

  Son yıllarda kimlik Türkiye’de en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Bunun nedeni, kimliğin folklorik bir konu olmaktan çıkıp siyasallaşmasıdır. Ancak bu siyasallaşma, alışık olunmayan bir mecrada gerçekleşti. Kimliği kuran biricik otorite olan devlet, bu kez karşısında kendiliğinden ya da yaratılmış “farklı” kimlikleriyle duran başka ve kendisinin atfettiğinden değişik tanımlanmış kimlik adalarının direnişiyle karşılaştı ve bu “masum” alan politikleşti. Üstelik bu sadece Türkiye’ye özgü bir durum değildi.

  Kimliğin politik bir alan haline gelip “silahlandığı” erken deneyimlerin yanında, Meksika’da, Güney Afrika’da, eski Yugoslavya’da, Kafkasya’da ve eski Sovyetler Birliği topraklarında kimlik, yeni ve özerk direniş ve siyasallaşma alanları olarak zuhur etti. Ne var ki bu durum, geleneksel Marksist söylemin vaz’ettiği biçimiyle sınıf mücadelesini boşa çıkaran bir “nafile” mücadele alanı değildi.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş