Türk Kültürü-Geleneklerimizde Bitkiler

'Ülke Kültürleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Türk Kültürü-Geleneklerimizde Bitkiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Kültürü-Geleneklerimizde Bitkiler
  Dua etmek sosyal hayatımızda bir adettir. Dede Korkut, Han için dua ederken "Kölgelüce kaba ağacun kesilmesün" der (Ergin, 1989: 94).

  Sosyal hayatta düzen sağlayan önemli bir adet de başaklamadır. Başaklama, ekin biçildikten sonra tarlada kalan başakların fakirler tarafından toplanması olmakla birlikte bu tâbir, bütün tarım ürünleri için geçerlidir ve dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak devam etmektedir.

  Gelin yeni evine girerken dut yaprağı içine konan bal ve yağı kapıya yapıştırır. Tahtanın yağı emmesi, gelinin o aile tarafından benimsenmesini, dut yaprağı ise sabrı temsil eder.

  Eski Türklerde darı ve arpadan buğday ve pirince geçiş önemli bir ilerleme olarak görülür (Ögel, 1991: II.C.179). Batı Türklerinde ise darı ekmeği yoksulluğun sembolü olmuştur (Ögel, 1991: II.C.181). "Oğuzların ekine aşlık, yani yemek demeleri, Türklerin hayatın temelini nereye bağladığını gösteren bir delil olabilir (Ögel, 1991, II.C. s.6). Bu anlayışın devamı olarak bugün buğday ve buğday ürünlerine ayrı bir kıymet verilir, onlar nimet sayılır.

  Eski Türklerde kağan, ziyafetlerinde bütün ağaçlarını altın kaplardı (Ögel, 1991: II.C.40). Kün Han da merasimlerde otağın sağ ve sol tarafına kırk kulaç ağaç diktirirdi (Ögel, 1991: II.C.43).
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Kültürü Geleneklerimizde Forum Tarih
Milli kültürün oluşmasında Türkçe'nin önemi kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 27 Ocak 2017
Türk kültürüne ait sporlar hangileridir Diğer Spor Dalları 7 Şubat 2015
Türk kültürünü oluşturan unsurlar kısaca Ülke Kültürleri 29 Nisan 2014
Atatürk Türk kültürünün ve dilinin gelişmesi için yaptığı çalışmalar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Göktürk Devletinin Kültürü ve Özellikleri Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş