Türk inciri Japonya'da

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 15 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türk inciri Japonya'da konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir (AA)- Türkiye'nin tarımsal ürünlerde ihracatını giderek artırdığı Japonya, kuru incirde de büyük pazarlar arasına girdi. TARİŞ İncir Birliği Japonya'yı hedef pazar ilan etti.Uzaklığı nedeniyle geçmişte geleneksel tarım ürünleri ihracatının yeteri kadar yapılamadığı Japonya'nın tüketim potansiyeli, Türkiye'de özellikle zeytinyağı, fındık ve kuru meyve ihracatçılarının dikkatini çekiyor. Bu ülkede 2003 yılında kutlanan Türk Yılı etkinlikleriyle başlayan bağlantılar her geçen yıl katlanarak artıyor.

  Türkiye'nin en pahalı tarımsal ürün ihracat kalemleri arasında yer alan kuru incirde de Japonya, hızla artan ihracatıyla en büyük pazarlar arasına girdi. Geçen yıl bin 338 ton ihracatın yapıldığı Japonya'ya bu yıl rekoltenin daha iyi olması nedeniyle ihracatın önemli oranda artması bekleniyor. TARİŞ İncir Birliği Başkanı Hüseyin Karazor, incirde geleneksel olarak Almanya, Kanada, İngiltere, Avusturya, Hollanda gibi ağırlıkla Avrupa ülkelerine ihracat yaptıklarını, ancak 2003 yılından bu yana Japonya'nın hızla yükselişe geçtiğini söyledi.

  Ege İhracatçı Birlikleri kanalıyla geçen yıl Japonya'ya toplam bin 338 ton kuru incir ihracatı yapıldı, 5 milyon 638 bin dolar girdi elde edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk inciri Japonya'da Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş