Türk hekimlerden abd'li meslektaşlarına ders

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Türk hekimlerden abd'li meslektaşlarına ders konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TÜRK HEKİMLERDEN ABD'Lİ MESLEKTAŞLARINA DERS
  Hacettepeli doktorların, 'Kansız Beyin Ameliyatı', Houston'da bine yakın doktor tarafından izlendi.

  [​IMG]

  Hacettepeli iki bilim adamının, beyin damar hastalıklarında geliştirdikleri 'kansız beyin ameliyatı', ilk defa bir canlı yayınla ABD'nin 'tıp kenti' Houston'da bine yakın doktor tarafından izlendi.
  Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Nororadyolojik Endovasküler Cerrahi ekibi, bir ilki başardı. Prof. Dr. Işıl Saatçi ve Prof. Dr. Saruhan Çekirge'nin beyin damar hastalıklarında birlikte geliştirdikleri 'kansız beyin ameliyatı' yöntemi, tüm dünyanın cerrahlarına öğretiliyor. Bu kapsamda Ankara ile Houston kentleri arasında uydu aracılığıyla canlı bağlantı yapılarak Hacettepe'de gerçekleştirilen bir operasyon, Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi'nde düzenlenen toplantıda binin üzerinde uluslar arası nöroendovasküler tedavi uzmanı hekim tarafından izlendi. Ders niteliğindeki operasyonda, Sinoplu 15 yaşındaki Ayşenur Anlı'nın beynindeki yumak, Prof. Dr. Saatçi ve ekibi tarafından başarılı bir şekilde dolduruldu. Sağlık Yayıncılık
  Yurtdışından bireysel ya da grup olarak Hacettepe Hastanesi'ne gelip ameliyat yöntemini öğrenmek isteyen yabancı hekimlerin yanı sıra, Türk doktorlar da yurtdışına çıkarak bu yöntemi öğretiyor. Prof. Dr. Işıl Saatçi ve Prof. Dr. Saruhan Çekirge ile ekipleri, ABD'de 20'nin üzerinde önemli tıp merkezinde Avrupa ülkelerinde, Japonya, Çin, Avustralya ve Güney Afrika gibi tüm dünya ülkelerinin tıp merkezlerinde 200'ün üzerinde hastanın cerrahisini gerçekleştirdi.

  Türkiye’de Bir İlk
  Uyguladıkları yöntem ve canlı bağlantıyla ameliyat hakkında bilgi veren Prof. Dr. Saatçi, bu yöntemin 1999 yılından beri uygulandığını belirterek, 'Dünyanın bu alanda en iyi bir-iki merkezinden biri Hacettepe. Burada tedavi edilecek hastaların canlı yayınla, Amerika'ya uydu aracılığıyla ulaştırılması ve bunun eşzamanlı olarak bine yakın hekim tarafından izlenmesi bir ilk' dedi. Daha önce bu yöntemi öğrenmek için dünyanın birçok yerinden doktorların gruplar halinde geldiğini ve operasyonları seyreğini anlatan Prof. Dr. Saatçi, şunları kaydetti:
  'İlk defa bu boyutta bir eğitim olacak. Bu yöntemin daha iyi nasıl yapılacağını öğretiyoruz. Yoksa birçok merkezde bu yöntem halihazırda kullanılıyor. İki günlük bir eğitim operasyonu yapacağız. Bugün damar yumağı tedavisi, yarın da beyin baloncuklarının tedavisiyle ilgili. Bugünkü damar yumağı tedavisinde; beyinde mevcut olan damar yumağını, kasık damarından girerek, ince borularla ulaşarak bu damar yumağının içini yapıştırıcı bir materyalle dolduracağız. Hedef o damar yumağının beynin kanını çalmasına
  engel olmak veya bir beyin kanamasına engel olmaktır. Çünkü bu damar yumaklarında en çok korkulan şey beyin kanaması yapmasıdır. Dolayısıyla bu tedavi de risk taşır. Eğitim kapsamında biri genç bir kız, diğeri orta yaşta bir erkek olmak üzere 2 kişiyi tedavi edeceğiz. Her iki hasta da daha önce beyin kanaması geçirmiştir. '

  Abd'li Hekimlere Ders Vermek Gurur Verici
  Bir gazetecinin, 'Bir Türk hekimi olarak ABD'li meslektaşlarınıza ders vermek nasıl bir duygu?' sorusuna Prof. Dr. Saatçi, 'Güzel. . . gurur verici' karşılığını verdi. Bu yöntemi, önünde uzun bir hayat olan ve beyin kanama riski taşıyan hastalarda tercih ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Saatçi, 'Böyle bir ameliyatı, ileri yaştaki hastalara yapmayabiliriz. Çünkü sonuçta bu tedavilerinde bir riski var. Küçük damar yumakları ve hiç beyin kanaması geçirmeyenlere de ışın tedavisi alternatif olabiliyor. Her yumak olan hasta tedavi ediliyor değil' değerlendirmesinde bulundu.
  Prof. Dr. Saatçi, ameliyata ilişkin riskleri ise, 'İşlem sırasında ve sonrasında bir beyin kanaması olabilir. Hasta, hayatını kaybedebilir, komaya girebilir, felç kalabilir. Dolayısıyla son derece riskli tedavilerdir bunlar' şeklinde sıraladı. Prof. Dr. Saatçi, operasyonun ardından 24-48 saatlik bir risk süresinin bulunduğunu, bu sürenin atlatılmasının ardından hastayı evine yolcu ettiklerini sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş