Türk hekime uluslararası ödül

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türk hekime uluslararası ödül konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir (AA)- İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murat Songu, ''Orta Kulak Basıncının Düzenlenmesinin Nöronal Kontrol Mekanizmaları'' başlıklı çalışmasıyla, dünyadaki en itibarlı kulak-burun-boğaz topluluğu ödülü olan Politzer Ödülünü aldı.

  Songu, Antalya'da düzenlenen Uluslararası Kolesteatom ve Kulak Cerrahisi Kongresinde sunduğu çalışmanın, Politzer Derneği tarafından verilen ''En İyi Klinik Çalışma Ödülü''ne layık görüldüğünü anlattı. 2005 yılında Fransa'da yürüttüğü araştırmalarla başladığı çalışmasını, Prof. Dr. Asım Aslan'ın desteğiyle Türkiye'de tamamladığını ifade eden Opr. Dr. Songu, ''Çalışmanın amacı, orta kulak hastalıklarının nedenini irdelemek. Çalışmalarım sayesinde Türkiye'nin adını kulak-burun-boğaz camiasında ön plana çıkarmanın gururunu yaşıyorum'' dedi.

  Orta kulak rahatsızlıklarının tedavisinin, cerrahi müdahaleyle mümkün olduğuna dikkati çeken Opr. Dr. Songu, şöyle konuştu:

  ''Bu cerrahinin bir çok komplikasyonları mevcut. Sonuçları çok travmatik olabilen bir hastalığın özüne inmek lazım. Orta kulak rahatsızlıklarının, sinirsel mekanizmalarla, sinir iletiminindeki bozukluklarla oluştuğu düşünülüyor. Ancak bu görüşü destekleyen hayvanların incelendiği çalışmalar olmasına rağmen, bizim çalışmamız insan incelenerek yapılan ilk çalışma. Bu yüzden kıymetli bulundu ve ödüle değer görüldü. Çalışmalarımız sonucunda akut ve kronik kulak hastalıklarının gelişiminde önemli rol oynayan orta kulak havalanmasındaki bozuklukların çözümüne bir adım daha yaklaşmış olduk. Dört yıllık emeğimizin eseri olan, Politzer Derneği Başkanı Jacques Magnan'ın elinden aldığım bu ödül, bizi çok mutlu etti. Umarım bu alandaki çalışmalarımızı ilerletebiliriz.''

  Kulak cerrahisinin öncülerinden olan Adam Politzer adına kurulan Politzer Derneği, dünyanın en eski ve itibarlı kulak-burun-boğaz topluluğu olarak biliniyor. Derneğin ödülü de bu alanda yapılan önemli çalışmalara veriliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk hekime uluslararası Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş