Türk gümrüğü dünyaya açılıyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 11 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türk gümrüğü dünyaya açılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Gümrük Müsteşarlığı ABD, Çin, Rusya ve Bulgaristan'ın da aralarında bulunduğu 9 ülkede gümrük müşavirlikleri kuracak. Müşavirliklerin kurulmasıyla birlikte bu ülkelerdeki Türk işçilerinin ve ticaret erbabının gümrükle ilgili sıkıntıları azalacak.

  Gümrük Müsteşarlığı AB ve Dışilişkiler Genel Müdürü Rıza Mehmet Korkmaz, gümrük teşkilatının 1993'ten önce Maliye ve Gümrük Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterdiğini, bu dönemde özellikle yurt dışındaki işçilere ve iş erbabına gümrük konularında yardımcı olmak amacıyla bazı yurt dışı kadrolar oluşturulduğunu söyledi.
  Bu kadroların maliye ve gümrük alanında ortak kullanıldığını ifade eden Korkmaz, ''Ancak daha sonra Gümrük Müsteşarlığı olarak ayrıldığımızda bir protokolle bize bağlanması gereken bu yurt dışı kadrolar Maliye Bakanlığında kaldı. Öyle olunca bizim yurt dışı kadro ihtiyacımız giderilemedi'' dedi.

  Türk gümrük teşkilatının birçok ülke ile gümrük alanında karşılıklı idari yardım ve işbirliği anlaşması yaptığına işaret eden Korkmaz, bu anlaşmaları yürütmek için müşavirliklere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Bu çerçevede geçen yıl bir kanun düzenlemesi yapıldığını ve 9 ayrı ülkede 10 gümrük müşavirliği kadrosu oluşturulması kararı alındığını anlatan Korkmaz, ABD, Almanya, Kazakistan, Rusya, Mısır, Belçika, Bulgaristan, Azerbaycan, Çin'de açılacak gümrük müşavirliklerinin, bu ülkelerdeki işçilere Türk yolculara ve gümrükle işi olanlara yardımcı olacağını bildirdi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş