TürK EL SaNaTLarı

'El Sanatları' forumunda Dine tarafından 3 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  TürK EL SaNaTLarı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Geleneksel Türk el sanatların gerçek değerinde anadolu tarihin binyıllarından gelen değişik medeniyetlerin kültürel mirasının birleşmesiyle oluşan zengin mozaik formuyla oluşmuştur. Geleneksel Türk El Sanatları listesi şöyle sıranabilir; halıcılık, sumak, kıyafet?, yazı, kiremit yapımı,çanak-çömlek, el çalışmaları, süs yapımı, dericilik, müzik entrüsmanın yapımı, duvarcılık, bakırcılık, sepet yapımı, eyer yapımı, madencilik, keçe yapımı, dokumacılık, odun el sanatı, el araba yapımı vb. Dokumacılık yünle, tiftikle, pamukla, sert kılla ve ipekle yapılır.


  [​IMG] Türk çömlekçiliğinin kiremitler, İznik kiremiti olarak da bilinen(sağda), şanlı Osmanlı İmparatorun devrin süresince bir göz kamaştırıcı tarihiyle eşsiz bir üretimdir. XV. ve XVII. yüzyıllarında Osmanlı sultanları görkemli yerler ve camiler, sevimli pınarlar ve güzel halka ait hamamlar, kurulumlar, iç bahçeler ve çevrilmiş güzel el boyası kiremitlerle yapılmış duvarlar yapmışlardır. Bu meşur kiremitler ve çömlekler bir zamanlar Osmanlı İmparatorun başkenti olan İznik isimli küçük bir şehrin esnafları tarafından tasarlanmiş ve yapılmıştır. Bu kiremitlerin tasarımı meydan sanatcıları tarafından hazırlanmış ve hemen hepsi sultanın sarayında sevilen model dönüşüm olan çicekler; laleler, karanfiller, güller, leylaklar ve nar çicekleriden ilham almışlardır.Renkler İznik’deki doğal boyalarından en çok nasıl alınacağı bilen güçlü yeteneği olan kiremit yapıcımlara aitti. Bugünün kiremitleri ve çömlekleri ise aynı gelenekselle yapılır ve aynı sevimli modelleri ve renkleri kullanırlar. Tipik renkler orta değerli taşların kobalt mavisinden, mercan kırmızısından, zümrüt yeşilinden ve turkuazdan ilham alır. “İznik’in Kiremitleri” koleksiyonu bu evrensel çiçek dili banyolara, muftaklara, teraslara ve birçok yerlere tasarım ve renk zenginliğiyle, sonsuzluk yenilikci yaprak modellerin duyusuyla ve sevimli geometresel tasarımlarla götürmüştür.
  [​IMG]Türkiye’de halıcılık sanatı ülkesi kadar eskidir, ve gerçek elle işlenmişler halılar hemen hemen her şehirde ve köyde satılık olarak bulunabilir. Türkiye’nin en saygılı konut evini bile ziyaret edin, ve her odasında genellikle yerin tamamını kapsayan, bazen de biribirlerini ve hatta eşyalarının üstünü kapsayacak elle işlenmiş istenilen tarzlı halılar bulacaksınız. Milas’daki(yukarıda) tüm geleneksel Türk halıları yerel yerlerindeki kullanılan boya kaynaklarından üretilmiştir. Daha iyisi uygun en büyük seçenek yünden, bazı yerlerde ise halılar silkten ve pamuktan ağırlığıyla yapılır. Her bölgenin kendi eşsiz teması vardır ve köyün asıl kökeni her halının ayırt edici renklerin ve modeliyle belirlemek mümkündür.
  Kilim’in(sağda) anlamı bir dokunmuş örgü veya düğünlenmemiş tüyle yapılan bir örgüdür. Dokumacılık tüm dünyanın kültürlerinde bazı şekillerle bulunur. Üretimde sadece bir benzer yapılış olduğu halde, kaynaklarla ve teknikle oluşan disiplinler benzer tasarımlar ve tümlemeler şeklinde sonuçlanır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - TürK SaNaTLarı Forum Tarih
Geleneksel Türk Sanatları Nelerdir El Sanatları 7 Mart 2012
Geleneksel Türk Sanatları Hakkında Bilgiler El Sanatları 6 Mart 2012
Türklerde hangi sanat dalları vardır, Türk Sanatları Tarihi Bilgiler 2 Haziran 2011
Geleneksel Türk El Sanatları El Sanatları 30 Haziran 2010
Geleneksel Türk El Sanatları (Küpcülük) El Sanatları 4 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş