Türk Dil Bayramı Hakkında Bilgi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türk Dil Bayramı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Dil Bayramı, Dil Bayramı ne zaman,Türk Dil Bayramı tarihi,Türk Dil Bayramı nedir,Türk Dil Bayramı ne zaman,

  Türk Dil Bayramı

  İstanbul�da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylültarihi Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.

  Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti�nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 69 yıl önce, 12 Temmuz 1932�de kurulmuştu.

  Yeni Türkiye Cumhuriyeti�nde dil ve tarih, Atatürk�ün en çok önem verdiği olgulardı. Önce 1931�de Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dil idi. Bunun bilincinde olan ulu önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara �Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?� diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine �Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.� diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar.
  Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına başvururlar. Sonradan adı Türk Dil Kurumuna çevrilecek olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulur.

  Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır. Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir. Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Bayramı Hakkında Forum Tarih
Türk Dil Bayramı Hakkında Bilgiler Özel Gün ve Geceler 3 Eylül 2012
Türk Kültüründe Nevruz Bayramı hakkında bilgi Ülke Kültürleri 24 Şubat 2011
26 Eylül Türk Dil Bayramı Hakkında Bilgi Özel Gün ve Geceler 22 Ocak 2011
Cumhuriyet bayramı ve Atatürk hakkında yazı - Cumhuriyet bayramı ve Atatürk yazı Makaleler-Denemeler 14 Ocak 2011
Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş