Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası Hakkında Bilgi ve Şiir

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası Hakkında Bilgi ve Şiir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Dünyası ve Topluluklar Haftası
  Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası 2011
  21 Mart Nevruz gününü içine alan hafta

  Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası Hakında bilgiler, Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası Şiirleri

  Türk Dünyası ve topluluklarıyla iyi ilişkiler kurabilmek ve ordularla her alanda iş ve gönül birliği yapabilmek amacı ile 21 Mart nevruz gününü içine alan hafta Türk Dünyası ve toplulukları haftası olarak ilan edilmiştir.
  Okullarda ilgili derslerde konuşma, şiir, kompozisyon, resim, fotoğraf, film, sergi gibi faaliyetlerden faydalanarak bu günler hakkında bilgi verilir.

  NEVRUZUN ANLAMI

  Türk dünyasının tamamında ve Türk dünyasına komşu olan coğrafyalarda kutlanan Nevruz, eski takvimlere göre yılın ve baharın ilk günüdür. Yeni takvime göre ise gece ve gündüzün eşit olduğu martın yirmi birine rastlamaktadır.
  Nevruz,Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bahar bayramıdır. Nevruz, ayrıca Türklerin Ergenekon� dan çıkış günü olarak da benimsenmiştir. Nevruz günü, Türk dünyasında çeşitli şenlikler düzenlenmekte, bayram havasında kutlanmaktadır. Nevruz ateşi yakılarak ateş üzerinden atlanmakta ve halaylar çekilmektedir.

  Coğrafya, tabiat şartları, insan meşguliyetleri takvimlerin oluşmasında birinci derece önemli unsurlardır. Türkler genellikle orta iklim kuşağı veya ılıman iklim kuşağı (30°-60° enlemler arasında) adı verilen bir coğrafyada yaşayan, yirminci yüzyılın başlarına kadar genellikle tarım ve hayvancılıkla geçinen bir millettir. Takvimleri de bucoğrafya, tabiat şartları ve meşguliyetlerinden doğmuş ve gelişmiştir. Doğal olarak Nevruz, bütün Türk devlet ve topluluklarında bilinmektedir. Bir başka ifade ile Nevruz'u tanımayan, yaşatmayan, uygulaması bulunmayan herhangi bir Türk devleti veya topluluğu yoktur. Bu yönüyle Nevruz; birlik, beraberlik ve barışı ifade etmektedir.

  Türkiye'de Yılsırtı, Mart Dokuzu, Mart Bozumu, Sultan Nevruz, Gün Dönümü, Yeni Gün, Ölüler Bayramı, Nevruz isimleriyle bilinmektedir.


  Diğer Türk devletleri ve topluluklarında durum şöyledir: Altay Türkleri Cılgayak Bayramı; Azerbaycan Novruz, Ergenekon Bayramı, Bozkurt Bayramı, Ölüler Bayramı; Başkurt Türkleri Ekin Bayramı, Doğu Türkistan Yeni Gün, Baş Bahar, Gagavuzlar İlkyaz; Karaçay-Malkar Türkleri Gollü, Gutan, Saban Toy, Tegri Toy; Kazakistan Türkleri Navruz, Nevruz Bayramı, Nevruz Köce, Ulus Günü; Kazan Türkleri ve Karapapaklar/Terekemeler Ergenekon Bayramı; Kırgızistan Türkleri Noruz; Kumuk Türkleri Yazbaş; Nogay Türkleri Navruz, Saban Toy; Özbekistan Türkleri Nevroz; Tatarlar Nevruz; Türkmenler Teze Yıl; Uygur Türkleri Yeni Gün adlarıyla bu güne özel bir önem vermektedirler.

  Nevruz diğer isimlerle Yılsırtı, Mart Dokuzu, Mart Bozumu, Sultan Nevruz, Gün Dönümü, Yeni Gün'ün Türk tarihinde ve kültüründe köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Türklerin Ergenekon'dan çıkış gününün yirmi bir marta rastladığı kabul edilmektedir. On İki Hayvanlı Türk Takviminde yıl başı da aynı güne rastlamaktadır . Oğuz Kağan'ın bu günü kutsal saydığını ve bayram gibi törenlerle karşıladığı bilinmektedir. Türklerin Nevruz kutlamaları Eski Uygur Dönemi nesimlerine de konu olmuştur. Selçuklu Sultanı Sultan Celaleddin Melikşah, devrin uzay bilimcilerini Selçukluların başkenti İsfahan'da toplamış, kendi adıyla anılan Celali Takvimi'ni yaptırmıştır . Şemsi Takvim adıyla İran ve Afganistan'da kullanılan bu takvime göre yılbaşı yirmi bir marttır. Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan, Nevruz gününü yılbaşı kabul etmiş, vergileri buna göre düzenlemiştir. Sultan kelimesinin Nevruzla birlikte kullanılması, padişahların halkla birlikte Nevruz kutlamalarına katılmasıyla ilgilidir. Ertugrul Gazi Törenleri, II. Abdülhamid zamanına kadar ( eski takvime göre) mart dokuzu yani Nevruz günü yapılmaktaydı.  TÜRK DÜNYASI VE TOPLULUKLARI HAFTASI ŞİİRLERİ

  SILADA BAHAR

  Kış gidende türlü türlü süslenir,

  Bir başkadır bizim elin baharı.

  Dağlarından düze keklik seslenir,

  Yurdum, şu dünyada cennet diyarı.  Erciyes'in eksik olmaz dumanı,

  Türklük gibi zaptetmede zamanı.

  Bizim köyün yağız çehre çobanı

  Erkenden önüne katar davarı.  Kırlarda ağaçlar duvaklar takmış,

  Duydum ki nevruz gelin olacakmış.

  Seherde sevdiğim bahçeye çıkmış,

  Papatyalar dolar civarı.  Her tarafta şen bülbüller ötüşür,

  Sümbül başka, iğde başka kokuşur.

  Yar göğsüne gül ne güzel yakışır!

  Şimdi gönül görmek ister o yari.

  Şükrü TARLA  NEVRUZ SEMAHI

  Bugün dağlar yeşillendi

  Sultan nevruz sefa geldin

  Cümle kuşlar hep dillendi

  Sultan nevruz sefa geldin  Tacik, Çeçen hem Altaylar

  Mesirede zengin baylar

  Kırgız, Kıpçak cümle boylar

  Sultan nevruz sefa geldin  Bugün bahar eyyamıdır

  Nevruz, Türk'ün bayramıdır

  Gönüllerin sultanıdır

  Sultan nevruz sefa geldin  Allah deyü öten kuşlar

  Dua eyler dağlar taşlar

  Yeşillendi hep ağaçlar

  Sultan nevruz sefa geldin  Geçti şita döndük yaza

  Ali Nebi'm vurur saza

  Kızanlar düştü alaza

  Sultan nevruz sefa geldin

  (eyyam: günler- şita: kış- alaz: ateş)


  Ali Nebi

  Kaynak:Nail TAN,TÜRKSOY Dergisi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Dünyası Toplulukları Forum Tarih
Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası Özel Gün ve Geceler 4 Mart 2010
5. sınıf Türkçe 1. Tema Çocuk Dünyası Anlamak cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Eylül 2017
5. sınıf Türkçe 1. Tema Çocuk Dünyası Oyuncak cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Eylül 2017
Türk dünyasında ortak kutlanan bayramlar nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Nevruz Bayramının Türk Dünyasındaki Diğer İsimleri Nelerdir? Özel Gün ve Geceler 24 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş