Türk Döneri Avrupa'yı fethetti

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 23 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Türk Döneri Avrupa'yı fethetti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  T�ürk döneri Avrupa'yı fethetti�

  Avrupa Türk Döner İmalatçılar Derneği (ATDİD) Başkanı Tarkan Taşyumruk, Türk dönerinin Avrupa'da yeni bir yemek yeme kültürü haline gelerek hamburgerle yarıştığını söyledi.

  [​IMG]

  Sadece Almanya'da 15 bin döner restoranı bulunduğunu kaydeden Taşyumruk, �vrupa genelinde bu rakam 40 binin üzerine çıkıyor. Bu rakamlara bakıldığında Türk döneri Avrupa'yı fethetti diyebiliriz�dedi.

  Türk Döner Dergisi'nin, �ünya Döneri Sevdi�sloganıyla bu yıl ikincisini düzenlediği 2'nci Dünya Döner Kongresi, Antalya'da başladı. Titanic Otel'de düzenlenen organizasyona, dünyanın değişik ülkelerinde faaliyet gösteren 160 döner imalatçısı katıldı. Sektörün sorunlarına ilişkin yapılan toplantıların ardından basın mensuplarına kongrenin amacı hakkında bilgiler veren Avrupa Türk Döner İmalatçılar Derneği (ATDİD) Başkanı Tarkan Taşyumruk, ilk amaçlarının sektör temsilcilerini bir araya getirerek federasyon altında birleşmek olduğunu söyledi.

  Döner imalatı ve satışına yönelik sektörün çok hızlı geliştiğini, bu gelişmenin bazı sektörleri rahatsız ettiğini bildiren Taşyumruk, "Yanlızca Almanya'da dönercilik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bütçesi 2,7 milyar euro. Avrupa'nın tamamında bu rakam 3,5 milyar euroya ulaşıyor. Bu hızlı büyüme tabi ki birilerini rahatsız ediyor. Hatta dönerin imajını zedelemeye yönelik faaliyetler içine giriliyor. Bazı ülkeler döneri yasaklama yoluna bile gidebiliyor. Biz bu riskleri gördüğümüz için bu tür organizasyonları düzenliyoruz" dedi.
  Dönerin Avrupa'daki mutfak kültürüne ciddi biçimde etki ettiğini savunan Taşyumruk, şöyle konuştu.


  kaynak:ekolay
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Döneri Avrupa'yı Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mustafa Kemal'e Atatürk soyadını kim verdi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş