Türk Bilim Adamlarından Obezite hastalığına çare!

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 19 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Türk Bilim Adamlarından Obezite hastalığına çare! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Bilim Adamlarından Obezite hastalığına çare!

  Obezite 'çağın hastalığı' olmaktan çıkıyor. Türk bilim adamları obezitenin, bir kök hücre hastalığı olabileceğine ilişkin önemli kanıtlar elde etti...

  Türk bilim adamları obezitenin, bir kök hücre hastalığı olabileceğine ilişkin önemli kanıtlar elde etti. Organizmada insülin salgılanmasından sorumlu hücreler ile kök hücreleri birleştiren araştırmacılar, kök hücrelerin yağ hücrelerine dönüştüğünü tespit etti.

  Bu ön bulguları hayvan çalışmalarıyla desteklemeyi düşünen bilim adamları, yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkların ana nedeni kabul edilen obezitenin önlenmesine ilişkin yeni açılımlar sağlanabileceğini öne sürdü.

  Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, birçok hastalığın tedavisinde umut olarak görülen kök hücrelerin, aynı zamanda obezitenin de nedeni olabileceğine ilişkin önemli kanıtlara ulaştıklarını bildirdi.

  Karbonhidrat ağırlıklı 'kötü' beslenmeyle pankreastan fazla insülin salgılanması sonucu özellikle göbek bölgesindeki yağ oranının arttığını anlatan Karaöz, bunun bugüne kadar obezitenin önemli nedenlerinden biri olarak kabul edildiğini vurguladı.

  Ancak bu olayın hangi mekanizmalarla gerçekleştiği, yağ hücresi sayısının mı, yoksa hücrelerdeki yağ oranının mı artırdığı konusunda görüş birliği olmadığını dile getidi. Karaöz, şunları söyledi: "Araştırmalarımızda pankreasın insülin salgılanmasını denetleyerek obeziteyi engelleyecek ipuçları bulduk.

  Genetik faktörler obezitede rol oynasa da birey insülün düzeyini kontrol edebilirse obezite önlenebilir. Böylelikle, obeziteye bağlı insülin direnci ve diyabetle sonuçlanabilecek olaylar zincirinin önüne geçilebilir. Bu bulguları hayvan çalışmalarıyla da ortaya koyduğumuzda obezitenin nedenleri arasında kök hücreyi de tartışabileceğimize inanıyorum."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Bilim Adamlarından Forum Tarih
Türk bilim adamlarından iki önemli buluş Bilim & Teknoloji 3 Ocak 2010
Türk bilimadamlarından dünyayı sarsacak buluşlar Bilim & Teknoloji 29 Kasım 2008
Orta çağda yaşamış islam ve türk bilginlerinin bilime katkıları nelerdir? Düşünürler-Filozoflar 2 Ekim 2016
Atatürk'ün düşünce ve eylemlerinde akıl ve bilimin yeri nedir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 26 Aralık 2015
Atatürk'ün akla ve bilime verdiği önem kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Kasım 2015

Bu Sayfayı Paylaş