Türk bilim adamından müthiş buluş

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 11 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Türk bilim adamından müthiş buluş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  'Cepden' anında kan tahlili! Mikroskoba dönüşen cep telefonu, mucidi bir Türk...
  Cep telefonuna öyle bir mekanizma ekledi ki, artık hastaneye gitmeye gerek kalmayacak...
  Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli 31 yaşındaki Prof. Dr. Aydoğan Özcan’ın buluşuyla cep telefonuna takılan 10 dolarlık bir mekanizma, tahlili yapıp sonucu hastaneye mesajla yolluyor.
  Genç yaşına rağmen ABD’nin en çok tanınan bilimadamlarından biri olan ve Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Prof. Aydoğan Özcan (31), tıpta devrim yaratacak bir icada imza attı.

  Özcan’ın ekibiyle birlikte geliştirdiği cihaz, sıradan bir cep telefonunu hassas tahliler yapan bir mikroskoba çeviriyor. Böylece her yere taşınması mümkün olmayan, pahalı aletlerle, uzun sürede yapılan kan testleri yerine hastalıklar herhangi bir yerde, kısa sürede ve ucuz bir şekilde teşhis edilebiliyor. Sistem, cep telefonunun kamerası üzerine takılan özel bir aparatla çalışıyor. Filtre edilen bir ışık kaynağı bulunan bu aparat, telefonun kamerası üzerine yerleştirilen kan örneğinde yer alan yaklaşık 50-100 bin hücrenin aynı anda ve birkaç saniye içinde görüntülenmesini sağlıyor. Telefona yüklenen özel bir yazılım da hücrelerdeki değişimi algılayarak, sıtma, verem. tüberküloz, anemi ve AIDS gibi hastalıkları teşhis edebiliyor. Bu sonuçlar istenilen sağlık kurumuna da mesaj olarak gönderilebiliyor. Bu cihazın özellikle Afrika gibi laboratuvarların az ancak cep telefonu kullanımının yoğun olduğu bölgelerdeki hastalıklara karşı etkili olacağı belirtiliyor. İcadıyla dün ABD’nin en saygın gazetesi New York Times’a da konu olan Özcan cihazın satışı için Microskia adlı bir şirket kurdu. Cihazın fiyatı ise sadece 10 dolar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk bilim adamından Forum Tarih
Türk Bilim Adamından Devrim Yaratacak Buluş Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 23 Aralık 2008
Orta çağda yaşamış islam ve türk bilginlerinin bilime katkıları nelerdir? Düşünürler-Filozoflar 2 Ekim 2016
Atatürk'ün düşünce ve eylemlerinde akıl ve bilimin yeri nedir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 26 Aralık 2015
Atatürk'ün akla ve bilime verdiği önem kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Kasım 2015
Atatürk'ün tarih bilimine katkıları nelerdir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 21 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş