Türk bilgisayar oyunu rekora koşuyor

'Oyun Haberleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Türk bilgisayar oyunu rekora koşuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  “Hükümran Senfoni” adlı Türk bilgisayar oyunu, 9 Mayıs tarihinde internet üzerinden test aşamasında uygulamaya açıldı. Geçen üç ay içinde kullanıcı sayısı 100 bine ulaştı. ODTÜ Teknopark yetkilileri, bu hızla devam etmesi halinde “Hükümran Senfoni”nin birinci yılın sonunda Türkiye’nin en çok oynanan oyunu olacağını belirtiyorlar.

  [​IMG]

  ODTÜ Teknopark’taki Ceidot Oyun Stüdyoları yöneticisi Erkan Bayol, oyunun henüz açık beta aşamasında bulunmasına rağmen Türk yunseverlerin gösterdiği ilgi ve güvenin “olağanüstü” olduğunu söyledi, Türkiye’de en çok oynanan ve Almanya’da üretilen tarayıcı tabanlı oyunlardan Travian’ın 2004 yılında yayınlanmaya başlandığını ve o dönemden bugüne kadar Türkiye’de 400 bin dolayında oyuncusu olduğunu anlatan Bayol, “Yani 4 yılda 400 bin seviyesine gelmiş bulunuyorlar ki bu rakam ciddi bir başarıdır” dedi.

  Yine Almanya’da geliştirilen Ogame’nin 2002’de çıktığını ve Türkiye’deki oyuncu sayısının da 300 bin civarında olduğunu ifade eden Bayol, şöyle konuştu:
  “Bu oyunlar, dünyanın en büyük yayıncıları tarafından yayınlanan ve çok eski oyunlar. Kendi türlerinde hepsi birer klasik. Bu oyunların bu kadar uzun zamanda ulaştığı oyuncu kitlesine bakarsak Hükümran Senfoni Online’ın henüz test aşamasında olmasına rağmen, 3 ay gibi kısa bir zamanda 100 bin rakamını geçmesi ciddi bir başarı. Büyük ihtimalle oyun, Türkiye’de bugüne kadar en hızlı büyüyen tarayıcı tabanlı oyun oldu. Bu hızla giderse birinci yılın sonunda Türkiye’nin en çok oynanan tarayıcı tabanlı oyunu olacak.”

  YURT DIŞINDA YAYINLAMAYI İSTİYORLAR
  Ar-Ge faaliyetlerinde önceliklerinin Türkiye olduğunu belirten Bayol, oyuna ilişkin hedefleriyle ilgili şunları kaydetti:
  “Oyunu elimizden geldiğince mükemmel hale getirmek için özellikle yurt dışı ile olan yayıncılık görüşmelerimizi durdurduk. Pek çok firma oyunun başarısından haberdar. Oyunu hemen hemen hepsi yurt dışında yayınlamayı istiyorlar, ancak hem daha cazip şartlarda anlaşma imzalayabilmek için, hem de birden çok pazara odaklanarak şu an iş gücümüzü fazla bölmemek için şu an bir sonuca gitmeye çalışmıyoruz” dedi.

  Oyunun Türkiye’de bu hafta içinde satışlarına başlayacağını ve test aşamasından büyük ölçüde çıkmış olacağını söyleyen Bayol, “Oyuna yeni bir şey ekleme yerine sadece oyunu sağlıklı bir şekilde ayakta tutacağız ve yurt dışı pazarları için anlaşmalar üzerinde çalışmalarımıza yıl sonlarına doğru başlayacağız” diye konuştu.

  Oyun herkes için ücretsiz olarak hso.mynet.com adresinden oynanabiliyor.

  Ceiron adlı gezegende geçen oyunda, Osmanlı motifleri işleniyor.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler..
   

Bu Sayfayı Paylaş