Türk Alfabesinin Kabul Edilmesi

'Tarihi Bilgiler' forumunda DilzaR tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Türk Alfabesinin Kabul Edilmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Alfabesinin Kabul Edilmesi

  [​IMG]

  1 Kasım 1928'de Latin esasından alınan harfler (Türk dilinin özelliklerini belirten işaretlere de yer vererek) "Türk harfleri" adıyla 1353 Sayılı Kanunla kabul edilmiştir. Yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine Türk harflerinin alınmasını ifade eden Harf Devrimi yapılmıştır.

  Arap harflerinin Türkler tarafından kullanılması İslamiyet'in kabulünden sonra başlamış ancak bu harfler Türk diline hiç bir zaman uyamamıştır. Türkçe Arap harfleri ile kolay yazılıp okunamıyordu. Harf İnkılabının hedefi okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak modern öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamaktı. Harf İnkılabının ilk adımı 20 Mayıs 1928'de 1288 sayılı kanunla Arap rakamlarının kullanılmasına son verilerek uluslararası rakamların kabulü ile başlamıştı.

  Atatürk 9 Ağustos 1928 gecesi İstanbul'da Sarayburnu Parkı'nda düzenlenmiş bir şenlik sırasında Harf Devrimini halka duyurmuştur; "Arkadaşlar güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar bizim güzel ahenkli zengin lisanımız (dilimiz) yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir. Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki Milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir. Vatandaşlar yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete kadına erkeğe köylüye çobana hamala sandalcıya öğretiniz" demiştir. Harf Devrimi büyük bir tarihi olaydır. Çünkü sosyal kültürel ve siyasi alanda geniş yankıları olmuştur.

  [​IMG]

  1 Kasım 1928'de Latin alfabesine dayalı yeni Türk Alfabesinin kabulünden sonra 24 Kasım 1928'de yayımlanan Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince yurdun her köşesinde Millet Mektepleri açılmış halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk bu çalışmalara "Millet Mektepleri Başöğretmeni" sıfatıyla katılmıştır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Alfabesinin Kabul Forum Tarih
Türk alfabesinin kabul edilmesinin sebepleri kısaca Tarihi Bilgiler 25 Haziran 2015
Yeni Türk Alfabesinin Hazırlık Süreci Tarihi Bilgiler 19 Ekim 2011
Orhun Alfabesi ve Göktürk Alfabesinin Özellikleri Tarihi Bilgiler 2 Şubat 2011
Göktürk Alfabesi Harfleri - Göktürk Alfabesinin Özellikleri Hakkında Bilgi Diğer Diller 28 Aralık 2010
7. sınıf sosyal sayfa 103 Türklerde Yönetim ve Egemenlik cevapları nelerdir Sorular ve Cevaplar 27 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş