Türk Aile Hukuku

'Hukuk' forumunda Fatma tarafından 5 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Türk Aile Hukuku konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1. Boşanma

  Türk boşanma hukukunda suç prensipi geçerlidir. Boşanma sebebleri şunlardır: Zina, kişiye saldırı (kötü muamele, hakaret etme), namus suçları (örneğin hırsızlık, dolandırma, emaneti suistimal etme), evlilik vazifelerini yerine getirmemek için kötü niyetli terketme ve akıl hastalığı. Genel boşanma sebebi ise şiddetli geçimsizliktir. Bu üç olanak durumunda tahmin edilir: karı-kocanın uzlaşması, sürekli ayrı yaşamaları veya davacının şiddetli geçimsizliği ispat etmesi ve dolayısıyla birlikte yaşamanın imkansız olduğunu kanıtlaması. Sürekli ayrı yaşama için olan boşanma davasının açılmış olması ve üç senelik bir mühletin geçmesi gereklidir. Anlaşmalı boşanma için boşanma sözleşmesi
  ( nafaka, çocuklar, mal beyanı ile ilgili ) gereklidir.

  2. Velayet ve görme hakkı

  Türk hukukuna göre velilerin ikiside çocuk velayetini üstlenir. Şayet ayrı yaşıyorlarsa o zaman mahkeme çocuğun bakımıyla ilgili geçici tedbirler alır. Boşanma davası yürürlükte iken de mahkeme çocuk bakımı ile ilgili tedbirler alabilir. Boşanma gerçekleştiği zaman velayet tek bir veliye verilir. Diğer velinin çocukla şahsi münasebette bulunma hakkı mahkeme tarafından karara bağlanır.
  3. Çocuk nafakası:

  Velayet hakkı verilmeyen veli çocuğa nafaka ödemekle ve eğitimi ile mükelleftir. Ölçü olarak ihtiyaç ve ödeme yeteneği kullanılmaktadır.

  4. Eş nafakası:

  Eş nafakası boşanınca esas itibarıyla biter. Sadece bazı koşullarda eşin nafaka hakkı vardır. Mesela diğer eşin yoksul olmasıyla hak doğabilir, bu durum boşanma nedeniyle ortaya çıkmış ve nafaka ödeyen kişi yoksulluğa sebeb olmuş ise ortaya çıkar. Boşanma davasından doğan zararlar için, karşı taraf suçlu ise, diğer eş tazminat talep edebilir. Şayet bir şiddet sözkonusu ise, o zaman eş ayrıca manevi tazminat da talep edebilir. Bu manevi tazminat şahsa verilen zarar durumunda ödenir. Bu haklar boşanma kesin hüküme bağılandıktan bir sene sonra zamanaşımına uğrar.

  5. Soy / Babalık

  Anne çocuğu doğuran kadındır. Baba olarak, çocuk doğarken anne ile evli veya 300 gün önce evlenmiş kişi tahmin edilir. Bu yasalardan dolayı, babalık tanıma hakkı sadece evlilik dışı doğan çocuklarda gereklidir. Bunun için bir müddet gerekli değildir, her zaman yapılabilir. Bir evli kadının çocuğunun babalık hakkının tanınması eşin babalık hakkının iptal edilmesiyle mümkündür. Babalık hakkı iki nedenden dolayı iptal edilebilir. Şayet çocuk evli iken doğduysa, fakat evlilik dışı döllenme durumu var ise, o zaman baba iptal hakkını kullanabilir. Babalık hakkı baba tarafından veya ilgili kişiler ( örneğin anne, çocuk, savcı ) tarafından belirli şartlar altında iptal edilebilir.

  6. Uluslararası medeni hukuk:

  Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları Almanya’da boşanabilirler. Bir Türk karı-kocanın bir Alman aile mahkemesinde boşansalar bile Türk hukuku geçerlidir. Bu durumda karı-kocanın Türkiye’de de boşanma hakkı vardır.
  Bir Alman-Türk karı-koca, şayet ikiside Almanya’da yaşıyorlarsa Alman hukukuna göre boşanırlar.
  Alman-Türk karı-koca en son Türkiye’de yaşadılarsa Alman mahkemesi Türk hukukuna göre boşanmayı gerçekleştirir. Alman aile mahkemesinde velayet hakkı ( çocuk Türk vatandaşı olsa bile ) her zaman Alman hukukuna göre verilir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekürler..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Aile Hukuku Forum Tarih
İslamiyet Öncesinde Türk Ailesi Nasıldı Tarihi Bilgiler 22 Haziran 2013
Dillerin Sınıflandırılması - Dil Aileleri - Türkçenin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri Konu Dışı Başlıklar 18 Ekim 2012
Atatürkün Anıları Aile Atatürk Hakkında Herşey 13 Temmuz 2012
Bir Türk Ailesinin Öyküsü Kitabının Özeti İrfan Orga Kitap Özetleri & E-Kitaplar 11 Temmuz 2012
Mustafa Kemal Atatürk'ün Ailesi Atatürk Hakkında Herşey 28 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş