Türk Şiirinin Tarihçesi

'Şiirler' forumunda DilzaR tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Türk Şiirinin Tarihçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Şiirinin Tarihçesi

  Türkiye'de çağdaşlaşma serüveni genellikle Batılılaşma hareketleriyle başlatılır. Osmanlıdaki Batılılaşma çabalarının, reformist girişimleri dayatan, Batı'nın istemleriyle gerçekleştiği bilinir. 1839 Tanzimat Fermanı da bu doğrultudaki çabanın ürünüdür. III. Selim dönemi ıslahat hareketleri, belki de Batı ile ilişkilerin başlama noktası olarak alınabilir. Ama asıl çağdaşlaşma bilinci Cumuhuriyet'le gelen bir olgudur. Ki; 1923'te başlayan bu süreç aydınlanma düşüncesini de var etmiştir. Buna, bir bakıma, Anadolu aydınlanması da denilebilir.

  1923 devrimi birçok şeyin başlama noktasıdır Türkiye için. Bir dönemeçtir de. Özellikle toplumsal yaşamdaki yenilikler; eğitim, kültür alanındaki atılımlar aydınlanma felsefesini oluşturucak kurumların yapılandırılması bu süreçte gerçekleştirilir.

  Aydınların Batı'yı yakından tanımalar sonucu, yeni kültürel değerleri oluşturma, var olanlara bakabilme bilinciyle donatır onları. Öteden beri süregelen Doğu-Batı arasındaki çatışma/ikilem bir bakıma da, formüle edilmeye çalışılır.

  Kuşkusuz bu süreçte Türk edebiyatının yapısal sorunları da gündeme gelir.

  3 Kasım 1928'de Harf Devrimi yapılır, Latin Alfabesi kabul edilir. Genç Cumhuriyet'in kültür devriminde önemli adımdır bu.

  Edebiyatın yapısal sorunlarından söz ettmiştik. Tanzimat Dönemi'nde (1859-1896) ilk kez gündeme gelen konular, sorunlar; edebiyatımızın oluşma/gelişme sürecindeki diğer dönemlerde de hep gendeme gelmiş tartışma ortamı yaratmıştır. Özellikle şiir ve düzyazı türlerinde yaşanan ikilem, dilde ve biçimdeki yenileşme çabaları bu tartışma gündeminin odak noktası olmuştur sürekli.

  Her türlü yenilik Batılılaşma ile karşılanmış. Çağdaşlaşma düşüncesi ancak Cumhuriyet döneminde yerini ve anlamını bularak, edebiyatın güncel sorunlarını akılcı biçimde gündeme getirmiştir.

  İmlediğimiz eksenden bakarak, Türk şiirinin Cumhuriyet Dönemi'ndeki çağdaşlaşma serüvenini oluşumuna kısaca göz atmak da yarar var, sanıyorum.

  Bugünkü şiirimizin genel görünümünü değerlendirebilmek için bu oluşma seyrine bakmak kaçınılmaz gibi geliyor...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türk Şiirinin Tarihçesi Forum Tarih
Türk Şiirinin Doğuşu ve Gelişimi Hakkında Bilgi Şiirler 25 Aralık 2010
Modern Türk Şiirinin Gelişimi Hakkında Bilgi Şiirler 2 Aralık 2010
Türk Şiirinin Gelişim Süreci Hakkında Bilgi Şiirler 2 Aralık 2010
5. sınıf Türkçe 1. Tema Çocuk Dünyası Anlamak cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Dün 20:29
5. sınıf Türkçe Alis Harikalar Diyarında Tavşanın Peşinden cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Dün 20:27

Bu Sayfayı Paylaş