Türkçe Olimpiyatlarının Türkmenistan finali yapıldı

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Türkçe Olimpiyatlarının Türkmenistan finali yapıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi Galkınış Merkezinde yapılan törene, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı, TİKA Türkmenistan Koordinatörü Kemal Özcan, Başkent Eğitim Şirketi Genel Koordinatörü Seyit Embel, Türk ve Türkmen iş adamları, öğretmenler, Türk ve Türkmen vatandaşların yanı sıra öğrenciler katıldı. Yarışmaya ilgi büyük olunca bazı vatandaşlar töreni ayakta izledi.

  Türkçe Olimpiyatlarının Türkmenistan'daki elemelerine, Başkent Eğitim şirketine ait özel okulların yanı sıra Aşkabat Anadolu Lisesinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 15 okuldan 2000 öğrenci katıldı. Türkmen öğrenciler şarkı, şiir, kompozisyon, özel beceri ve dil bilgisi gibi 12 dalda kıyasıya yarıştı.

  Törende şarkı ve şiir dallarında ilk üçe giren öğrenciler şarkı ve şiirlerini okudu. Dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilen törende, Türkmen çocukların söylediği şarkı ve türküler davetlileri coştururken, okudukları şiirler ise izleyenleri zaman zaman hüzünlendirdi. Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" şiirini okuyan Türkmen öğrenci, salondan büyük alkış aldı.

  Yarışmada başarılı olan öğrencilere ödüllerini veren Büyükelçi Bıçaklı, böyle bir ortamda bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Türkçemizin büyüklüğünü bir kez daha hep birlikte müşahede ettik" diye konuştu.

  Başkent Eğitim şirketi Genel Koordinatörü Seyit Embel de okullarda öğrencilere Türkçe, Rusça, İngilizce ve Türkmence olmak üzere 4 dil öğrettiklerini belirterek, okullarından mezun olan öğrencilerin dünya barışına hizmet edeceğine inandığını söyledi.

  Törenin sonunda uzun hava okuyan Türkmen öğrenci de salonda bulunanlardan büyük alkış aldı.

  Türkçe Olimpiyatları Türkmenistan Koordinatörü Ahmet Yıldırım, zorlu geçen elemeler sonucu 14 öğrencinin, 27 Mayıs-10 Haziranda Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenecek Türkçe Olimpiyatlarında Türkmenistan'ı temsil edeceğini belirtti. Bu seneki finallere 115 ülkenin katılacağını anlatan Yıldırım, Türkmenistan'ı en güzel şekilde temsil ederek madalyalarla dönmek istediklerini söyledi.

  Şiir dalında birinci olan Gülcemal Annayeva da Türkiye'de yapılacak finallerden başarıyla dönmek istediğini belirtti.

  7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 27 Mayıs-10 Haziranda Türkiye'de yapılacak. Türkçe Olimpiyatlarının kategori finalleri Ankara, İstanbul ve İzmir dışında Kayseri, Bursa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Erzurum ve Antalya'da, yarışma finali 6 Haziranda Ankara ASKİ Tesislerinde düzenlenecek.


  (AA)

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkçe Olimpiyatlarının Türkmenistan Forum Tarih
Türkçe Olimpiyatlarının İngiltere elemeleri Kültür Sanat Haberleri 23 Mart 2009
Türkçede kaç ünlü harf var kısaca Eğitim Bilgileri 28 Ocak 2017
Türkçede kaç ünsüz harf var kısaca Eğitim Bilgileri 28 Ocak 2017
Milli kültürün oluşmasında Türkçe'nin önemi kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 27 Ocak 2017
Türkçedeki haber kipleri kısaca Sorular ve Cevaplar 3 Mayıs 2015

Bu Sayfayı Paylaş