Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyız

'Rehberlik' forumunda SeLeN tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyız konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkçe dersine nasıl çalışılır - Türkçe dersine çalışmanın kuralları - Türkçenin bütün kurallarını bilmek

  Amacınız Anadolu ve Fen Liselerine girip, güzel bir eğitim alarak yarınlara en iyi şekilde hazırlanmak ve idealinizdeki mesleğe ulaşıp onu en iyi şekilde yapmaktır. Bu amaca ulaşmak için gireceğiniz sınavlarda sorulan 100 sorunun 25'i Türkçe dersinden gelmektedir. Anadolu Fen Liselerinde katsayılar dikkatle incelendiğinde Türkçenin önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

  Türkçeyi bütün kurallarıyla bilmek, sizin başarınız açısından oldukça önemlidir. Türkçeyi iyi bilmek sadece Türkçe sorularını çözmekte değil, diğer derslere ait soruları çözmekte de işe yarayacaktır.

  Liselere Giriş Sınavı’nda çıkan Türkçe sorularını

  1- Anlam Bilgisi,

  2- Dil Bilgisi,

  3- Anlatım Bozuklukları

  4- Yazım Bilgisi

  5- Edebiyat Bilgileri olmak üzere 5 temel başlıkta toplayabiliriz.

  Yaklaşık 20 sorunun çıktığı anlam bilgisi, soruların % 80’ini oluşturmaktadır. Bu da bize çalışmalarımızda anlam bilgisine daha çok önem vermemiz gerektiğini göstermektedir. Anlam bilgisi, her şeyden önce hızlı ve doğru okumanızı; okuduğunuzu anlamanızı ve anladığınızı yorumlamanızı gerektirir. Soruların büyük çoğunluğunun anlam bilgisi olması ve ezbere dayalı bir bilgi istememesi bunun kanıtıdır. Anlam bilgisi soruları kelime, cümle ve paragraf düzeyinde karşımıza çıkar. Sözcük anlamında, sözcüğün cümle içinde kazandığı değişik anlamları bulma, yorumlama ve deyimlerin anlamlarını kavramaya yönelik sorular sorulur.

  Cümle anlamında cümlede verilen yargıyı kavrama, yargının oluşmasında etkili olan yardımcı yargıları bulma, yargıyı aktaran kişinin yansıttığı duyguyu, düşünceyi anlama ile ilgili sorular gelmektedir. Cümle anlamında sizlerin anlama yeteneğiniz ölçülür. Ayrıca birbirine benzer yargılar arasından farklı olanı bulabilme üzerinde durulur. Paragrafta sizden istenen, değişik yargılardan oluşan bir bütünü kavramanızdır.

  Bunu kavrarken aynı zamanda onun parçalarla olan ilgisini de anlamanız istenir. Paragraf soruları uzun olmasından dolayı zor soru olarak algılanır. Oysa bu soruların cevabı soruda verilen parçanın içinde gizlidir. Bu yönüyle belki de en kolay sorular paragraf sorularıdır. . Paragraf sorularını kolay çözmenin yolu bol paragraf sorusu çözmekten geçer. Paragrafı okumadan önce soru kökünü mutlaka okuyun ve ne sorulduğunu anlamaya çalışın.

  Ayrıca Anlam Bilgisi konusundan gelen soruları çözebilmek için az da olsa kitap okumaya çalışmalısınız. Ayda bir iki kitap bitirmeniz size fayda sağlayacaktır. Okuduğunuz metni özetlemeye, eleştirmeye çalışırsanız yaptığınız işin verimliliği daha da artacaktır.

  Burada değinmek istediğimiz önemli bir husus da sözlük kullanımıdır. Okuduğunuz metinde karşılaştığınız kelimelerden anlamlarını bilmediklerinizi öğrenmek, deyimlerin tam karşılığını bilmek, atasözlerini kavramak istiyorsanız bir Türkçe sözlük ve bir de atasözleri sözlüğü edinmelisiniz. Böylece sınavlarda çıkacak muhtemel deyim, atasözü ve kelime anlamı sorularını çok rahat çözebilme yeteneğine kavuşmuş olacaksınız.


  alıntı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş