Türbe Köyü Bafra Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Türbe Köyü Bafra Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bafra Türbe Köyü - Türbe Köyü Hakkında - Türbe Köyü Tanıtımı - Türbe Köyü Resimleri

  Tarihi

  Türbe, Samsun ilinin Bafra, Samsun|Bafra türbe köyü kızılırmak deltasının yeni delta alanında bulunmakta olup bafra ilçesinin 5 km kuzeyinde kızılırmak kenarında kurulmuş olup ilçe merkezine oldukça iyi bir asfalt yolla bağlanmıştır köyün tarihi oldukça eski olup ilk adının göründü köyü olarak tarihi kayıtlarda adı geçmektedir bu ad meştrutiyete kadar kullanılmıştır daha sonra köyde bulunan tarihi türbeye izafeten köyün adı türbe olarak anılmış ve şu an bu adla varlığını devam ettirmektedir. burada bulunan türbe bafrada hüküm süren selçuklu sülalesinden gelen isfendiyaroğullarına mensup emir mirza bey ve ailesine aittir.türbe yapısı miladi 1381 yılnda hicri 783 yılında yapılmış olup bir aile kabristanlığı görünümündedir.bina moloz taştan harçla yapılmışolup üzeri çadır şeklinde sivri bir kubbeyle örtülmüştür.Kapının üzerninde bulunan kitabeden burada yatanların veba taun(veba)hastalığından öldüğü anlaşılmakta olup bir kısım lahitlerde ölüm tarihinin aynı oluşu bunu desteklemektedir.Lahitler selçuklu tarzında yapılmış olup bir kısmının üzerinde ayetler yazılıdır.Kişilerinin ölüm tarihide ayrıca lahitlerin üzerinde mevcuttur.Binanın içinde toplam 16 mezar mevcut olup bunlardan 7 tanesi girişde sağda 9 tanesi ise girişde solda yer almaktadır ayrıca bina dışında aynı döneme ait iki adet mezar da mevcuttur.Bina şu an oldukça bakımsız olup tamire ihtiyacı vardır .

  Muharrem Orta - İlçe kütüphane müdürü Bafra


  Coğrafya

  Samsun iline 56 km uzaklıkta bafra ilçesine 5 km mesafede olup iyi bir asfalt yolla bafraya ulaşım sağlanmakda olup ayrıca buradan geçen kızılırmağın kenarındaki sedde yolundan da buraya ulaşım mümkündür.


  Köy Muhtarı: AHMET TURAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 543 38 16  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türbe Köyü Bafra Forum Tarih
Türbe Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Deretürbelinas Köyü Alanya Antalya Antalya Tanıtımı 29 Mart 2010
Büyüktürbe Köyü Harran Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Mevlana Türbesi Nerede - Mevlana Türbesi Hangi Şehirdedir? Konya Tanıtımı 4 Ocak 2012
Peygamber Efendimizin Türbesi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 9 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş