Tüp bebekte 36 kritik yaş

'Gebelik ve Annelik' forumunda Dine tarafından 15 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Tüp bebekte 36 kritik yaş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tüp bebekte 36 kritik yaş


  Belçikalı tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Paul Devroey tüp bebek uygulamalarında çoğul gebeliğin bir kader olmadığını belirtti.


  Bilimsel bir toplantı için Türkiye'de bulunan Prof. Dr. Devroey tüp bebek uygulaması olarak adlandırılan yapay döllenmenin daha çok kadınlardaki kısırlık durumunda uygulanan bir yöntem olduğunu hatırlatarak bu yöntemde dışarıda döllenmiş yumurtanın rahme yerleştirilerek gebeliğin oluşturulduğunu anlattı.

  "İdeal durum her seferinde tek bebek doğumunun gerçekleşmesidir"

  “Tüp bebekte çoğul gebelik bir kader değil” diyen Devroey tüp bebek uygulamalarında “Ne kadar çok embriyo olursa o kadar iyi olur” düşüncesinin doğru olmadığını söyledi.

  Devroey şunları kaydetti:
  “İdeal durum her seferinde tek bebek doğumunun gerçekleşmesidir. Bu tedavideki hedef budur. Çünkü tek doğan bebekler normal ağırlıkta doğarlar ve yaşamlarının ileri dönemlerinde de bu bebeklerde komplikasyonlar çok daha az olur. Eğer birden fazla embriyo elde edilmişse bu embriyoların dondurulması gerekir. Böylece eğer gebelik gerçekleşmezse bunlar kullanılır ya da daha sonra ikinci bebek istendiğinde bu embriyoların kullanılması mümkündür. Bu embriyoların kullanılması her açıdan kolaydır ve tedavinin maliyeti çok daha düşüktür.”

  Devroey tüp bebek uygulamalarında kadının yaşının da çok önemli olduğunu vurgulayarak 36 yaş altındaki kadınlara tek embriyonun yerleştirildiği durumlarda gebelik oranının yüzde 40 olduğunu kaydetti.

  36 yaş üzeri kadınlarda ise gebelik oranlarının büyük bir düşüş gösterdiğini ifade eden Devroey bu nedenle genç yaşlardaki kadınlara uygulanan tedavilerde gebelik şansının arttığını söyledi.

  Devroey 36 yaş altında tüp bebek uygulaması gören kadınların yüzde 85'inin bir denemede gebe kalabildiğini ama 42 yaş ve üzeri kadınların ancak yüzde 5'inde gebelik oluşabildiğini anlattı.

  Tüp bebek uygulaması sırasında kullanılan ilaçların yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromuna da neden olabildiğini ifade eden Devroey bu nedenle yumurtaların ve embriyoların dondurularak saklanmasının önemli olduğunu kaydetti.
  Devroey tüp bebek uygulamalarında doğru teknik kullanılarak çoğul gebelikler ve overlerin aşırı uyarılması sendromunun engellenebileceğini dile getirerek erkek kısırlığı durumlarında uygulanan tüp bebek yöntemlerine de işaret etti.

  Tüp bebek uygulamasının çiftlerin psikolojilerine ve bazı tetkiklerin durumuna göre 6-9 kez arasında denenebileceğini belirten Devroey ayrıca iki uygulama arasında da en az 3 adet döneminin geçmesi gerektiğine vurgu yaptı.
  Yumurta dondurulması tekniğine de dikkati çeken Devroey günümüzde kanserli hasta sayılarının arttığını bu nedenle kadınlara böyle bir şans verilmesinin önemli olduğunu söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tüp bebekte kritik Forum Tarih
Tüp Bebekte Yeni Ameliyat Teknikleri Hakkında Bilgiler Gebelik ve Annelik 20 Aralık 2010
Tüp bebekte embriyoya sınırlama Gebelik ve Annelik 26 Şubat 2010
Türkiye tüp bebekte dünyaya açılıyor Gebelik ve Annelik 4 Mart 2009
Kütüphanelerin kuruluş amacı kütüphanelerden kimler faydalanabilir kısaca Kitap, Resim ve Dergi 28 Ocak 2017
Kütüphaneler Haftası hikaye öykü örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş