Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik bitiyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik bitiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA(ANKA) -Op.Dr. Osman Denizhan Özgün, bebek ölümlerinde de sıkça gündeme gelen, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son yıllarda artış gösteren kısırlık tedavisinde, çoğul gebeliklerin önlenmesine yönelik ‘tek embriyo transferi' çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Op. Dr. Özgün, tüp bebek tedavisinde ortaya çıkan ve birçok riski de barındıran çoğul gebelikleri sonlandırmak için Amerika ve Avrupa'daki kliniklerle ortak yapılan tek embriyo transferi çalışmasının, en kısa süre içinde bilim dünyası ile paylaşılacağı müjdesini verdi.

  Op.Dr. Osman Denizhan Özgün, ANKA'ya yaptığı açıklamada, gebe rahminin iki veya daha fazla sayıda bebek içermesi olarak tanımlanan çoğul gebelik oranlarında son 20 yılda ileri derecede bir artış olduğunu söyleyerek “ABD'de, 1989 – 1997 yılları arasında; ikizlerde yüzde 52, üçüzlerde yüzde 142, dördüzlerde yüzde 123, beşiz ve üzeri gebelik oranlarında ise yüzde 98 artış görülmüştür” dedi. Çoğul gebelik oranlarındaki artışın nedenlerini de sıralayan Op. Dr. Özgün, “İleri yaş gebelikleri, infertilite tedavisi, genetik yatkınlık, kadının doğum sayısının fazla olması, anne adayının kilolu olması, hapla yapılan doğum kontrolünün bırakılmasından sonra ilk 6 ay içinde gebe kalınması ve çevresel faktörler sayılabilir” dedi.

  -BEBEK ÖLÜMÜ İKİZ GEBELİKLERDE TEKİL GEBELİĞE GÖRE 7 KAT DAHA FAZLA-

  Yardımcı üreme teknikleri tedavisinde sağlıklı seçeneğin tekil gebelik olduğuna işaret eden Op. Dr. Özgün, çoğul gebeliğin; düşük, erken doğum, rahim içi gelişme geriliği, rahim içinde ölüm ve kromozomal anomaliler gibi riskler taşıyabildiğini belirtti. Op. Dr. Özgün, riskin, anne yaşına bağlı olarak arttığını ifade ederek “Bebek kaybı olasılığı, ikiz gebeliklerde tekil gebeliklere kıyasla 4–7 kat daha yüksektir. Bebek ölüm oranları; tek yumurta ikizi gebeliklerinde yüzde 50, çift yumurta ikizi gebeliklerinde ise yüzde 9'dur” dedi. Op. Dr. Özgün tekil gebeliğe yönelik çalışmaları olduğunu belirterek şunları söyledi:
  “İnfertilite tedavisinde, çoğul gebeliklerin önlenmesine yönelik ‘tek embriyo transferi' çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda Avrupa ve ABD'deki kliniklerin araştırmaları da devam ediyor. Merkezimizin de temasta olduğu bu kliniklerle ortak yapılan tek embriyo transferi çalışması, en kısa sürede bilim dünyası ile paylaşılacak.”

  -ÇOĞUL GEBELİKTE FİZYOLOJİK DEĞİŞİM DAHA FAZLA-

  Çoğul gebeliklerde annede oluşan nabız, tansiyon ve kilo artışları gibi fizyolojik değişikliklerin, tekil gebeliğe göre daha fazla görüldüğünü belirten Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, “Çoğul gebeliklerde erken doğum riski tekil gebeliklerden 8-10 kez ve gebelik hipertansiyonu 2-5 kez daha fazla sıklıkta ortaya çıkıyor” dedi. Op. Dr. Özgün şunları söyledi:
  “Çoğul gebeliklerde, hidroamnios (bebeğin içerisinde bulunduğu sıvının fazla olması), gebelik şekeri, üriner sistem enfeksiyonlarının oluşumu ve sezaryenle doğum yapma olasılığı daha fazladır. Ayrıca; aşırı bulantı ve kusma, düşük tehdidi, gebeliğin 6. ayından sonra kanamaların olması, zamanından önce su kesesinin yırtılması, kansızlık, idrar yollarının iltihaplanması, damarda pıhtı oluşumu ve safra yollarında safra göllenmesi durumları ile çoğul gebeliklerde daha fazla karşılaşılıyor.”

  -BEBEKLER DE RİSK ALTINDA-

  Çoğul gebelikler sonucunda dünyaya gelen bebeklerin büyük çoğunluğunun da risk altında olduğuna işaret eden Op. Dr. Özgün, “Bu bebekler bir süre yeni doğan bakım ünitelerinde izlenir. Özellikle erken doğumla dünyaya gelenlerde olmak üzere; akciğerlerin çok iyi gelişememiş olmasına bağlı yaşanan solunum sıkıntısı, düşük vücut ağırlığı ve erken doğum nedeni ile beyin ile ilgili felç görülebilir” dedi. Op. Dr. Özgün, doğurganlık sorunu yaşayan çiftlerin tedavilerinin, bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirterek “Çiftler, bilimsel bir tavırla, sürekli ve dikkatli bir şeklide değerlendirilerek tedavi edildiğinde, sağlıklı gebeliklerin elde edilmesi mümkündür” diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tüp bebek tedavisinde Forum Tarih
Tüp Bebek Tedavisinde Doğru Embriyo Seçimi Gebelik ve Annelik 27 Mart 2010
Tüp bebek tedavisinde anne psikolojisi Gebelik ve Annelik 6 Ekim 2009
Tüp Bebek Çin Takvimi Gebelik ve Annelik 1 Aralık 2011
Tüp Bebek Raporu Şartları Gebelik ve Annelik 25 Kasım 2011
Tüp Bebek Sonrası Yapılması Gerekenler Gebelik ve Annelik 25 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş